Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE KALSİYUM İHTİYACI NE KADARDIR?

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.07.2014 - 17:10 | Son Güncelleme:

Süt, yoğurt, peynir kalsiyumdan en zengin besinlerdir.

Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan, hamilelikte alınması gereken kalsiyum miktarını ve hangi besinde ne kadar kalsiyum bulunduğunu açıkladı.

Kalsiyum alımının yeterli düzeyde olması kadınlar için sadece hamilelik döneminde değil hayatın her döneminde önemlidir. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemik, diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun dışında da kalsiyumun vücutta çeşitli görevleri vardır. Gebelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır, bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileriki yıllarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşmasına zemin hazırlar.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgiye göre gebelik döneminde bir kadının günlük alması gereken kalsiyum miktarı: 1000 miligramdır.

Kalsiyum içeren besinler

Süt, yoğurt, peynir kalsiyumdan en zengin besinlerdir. Bunun dışında kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller kalsiyum açısından zengindir.

* 100 ml süt: 125 mg,

* 1 su bardağı inek sütü: 250 mg,

* 1 su bardağı yoğurt: 250 mg,

* 1 dilim (30 gram) beyaz peynir: Ortalama 100 mg,

* 1 avuç fındık veya badem: 50 mg,

* 1 avuç kuru üzüm: 30 mg kalsiyum içerir.

HAMİLELİKTE KİLO HESAPLAMA

Yayın tarihi: 23.07.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.