Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE KALSİYUM İHTİYACI ARTIYOR

Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Artıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kalsiyum ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız?

Hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı, yaklaşık yüzde 50 artarak günde 1200-1300 mg civarına kadar çıkıyor. Beslenme Eğitmeni ve Danışmanı Dyt. Şengül Üre, hamilelik döneminde kalsiyum alımına yönelik bilgiler sunuyor.

Besinlerle alınan kalsiyum, bebeğimizin üzerindeki etkisini ilk üç aydan doğuma kadar sürdürmektedir. Anne karnında kemik minerilizasyonu anneden bebeğe yeterli miktarda kalsiyum ve fosfor geçişi ile olmaktadır. Yapılan çalışmalarda anne karnında bebeğin kalsiyum birikiminin yüzde 70’i hamileliğin son 3 ayında gerçekleştiği gösterilmiştir. Endokrin değişikliklerden dolayı gebelik ve emziklilik döneminde kalsiyum gereksinmesi artmaktadır ancak, anne karnındaki bebeğinde ortalama 30 g kalsiyum depo ettiği saptanmıştır.

Yetersiz kalsiyum alımı anne sütünün kalsiyum içeriğinin azalmasına ve bebekte kemik gelişiminin bozulmasına da neden olmaktadır. Hamilelik döneminde yetersiz kalsiyum alımı ile görülebilen preeklempsi, denen ve yüksek tansiyon şişlikler, idrarda anormal protein seviyesi ile tanımlanan hastalığın tedavisinde yeterli kalsiyum tüketimi etkili olabilmektedir.

İşlevleri

Kalsiyumun temel görevi kemik ve dişlerin gelişimin sağlanıp sağlığının korunmasıdır. Kandaki kalsiyum, kanın pıhtılaşma etmeni için önemlidir. Hücre zarının taşıma işlevinde etkindir. Kalsiyum sinir iletimi ve kalp atımının denetimi için gereklidir. Kalsiyum, sodyum, potasyum ve magnezyum iyonları arasında sağlanan denge kalp kasının düzenli kasılma ve dinlenmesini sağlar.

Kaynaklar

Anne ve bebeğin sağlığı için öncelikle kalsiyum ihtiyacının doğal ve kaynaklardan sağlanması en sağlıklı beslenme yöntemidir. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumun iyi kaynaklarıdır. Hamilelik ve emziklilik döneminde kalsiyumdan zenginleştirilmiş süt iyi bir kalsiyum kaynağı olarak önerilmektedir.

Kalsiyumla zenginleştirilmiş sütler yüzde 40 daha fazla kalsiyum içermektedir. (156mg/100ml) ve bu sütlerden günde 2 su bardağı kadar içilmesi günlük gereksinmeyi karşılamaktadır. Diyetle yeteri kadar kalsiyum alınmadığında artan gereksinme kemiklerde kalsiyum çekilerek karşılanır. Sık doğumlar, güneş ışılarından yaralanamama, hareket azlığı, yetersiz alım kemik yumuşamasına ve diş çürüklerine neden olur.

Gereksinim

Gebelik sırasında bebeğe toplam 25-30 gr kalsiyum aktarılır. Emziklilikte sütle günde ortalama 210 mg kalsiyum salgılanır. Anne besinleriyle bunu karşılamaya çalışır. Bu nedenle gebelik ve emziklilikte günlük 300-500 mg ek alınması uygun olur.
 

Yayın tarihi: 25.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

bol bol süt yogurt tüketmeli anne adayı

21.03.2011 23:15:01 gülşah kaplan
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >