Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE D VİTAMİNİN BEBEĞE FAYDASI OLUR MU?

Hamilelikte D vitaminin bebeğe faydası olur mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

18.03.2017 - 16:51 | Son Güncelleme:

Hamilelikte D vitamini ve balık yağı tüketimi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, D vitamini ve balık yağı tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Hamilelikte D vitamini kullanımı önemli bir yere sahiptir. D vitamini anne gebelikte tüketmelidir. D vitamini hem bebeğiniz hem de sizin için gereklidir. D vitamininin görevi ise kalsiyum ve fosforun kan seviyelerini düzenler. D vitamini sizin ve bebeğinizin kemik gelişimi için önemli bir yere sahiptir. Gebelikte D vitamini tüketimi aksatılmamalıdır. Gebelikte D vitamini yetersiz alınmış olur ise doğacak bebekte iskelet bozuklukları görülür. D vitamini çok önemli bir vitamindir ve gebelikte tüketimi bebeğinizi de doğrudan etkiler. Eğer D vitamini yeterince alınmış ise bebeğinizin diş gelişimini, iskelet gelişimini doğrudan etkiler. Kısacası gebelikte D vitamininin yeri önemlidir. Omega 3’ü yani balık yağı tüketiminde oldukça önemli yere sahiptir. Omega 3’ü balık, yeşil sebze, ceviz ve ayçiçeğinden karşılayabilirsiniz.

Bebek ihtiyacı olan omega 3’ü annenin yediği besinlerden karşılar. Eğer anne yeterli kadar omega 3 almıyor ise annenin depolarından alır. Bu depolar beyin dokusundadır. Aslında bu depolardan eksilmemesi gerekmektedir. Çünkü beyin dokusunda da hasarlara sebep olabilir. Omega 3 bebeğin beyin ve sinir gelişimi için çok önemlidir. Beyin ve sinir gelişimi son 3 ayda olur. Son 3 ayda balık yağı tüketimi daha çok yapılmalıdır. Balık yağı fazla alındığında kanama eğilimi yapar. Bundan dolayı yeteri kadar alınmalıdır. Ve kan sulandırıcı kullanan kişilerin çok tüketmemeleri gerekmektedir. D vitamini de balık yağı da bebeğinizin gelişimi için gerekmektedir. 

Toparlayacak olursak anne adaylarının gebelikte D vitamini ve omega olması gerekmektedir. D vitamini bebeğiniz ve gebe içinde oldukça önemlidir. D vitamini her insan için önemli olduğu gibi, gebeler içinde çok çok önemlidir. D vitamini görevi ise kalsiyum ve fosforun kanda emilimini sağlar, ve seviyelerini düzenler. 

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 18.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.