Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DONDURMA YERSEM BEBEK ÜŞÜR MÜ?

Dondurma Yersem Bebek Üşür mü?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.03.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

Hamilelikte yanlış inanışlar sadece panik yaratıyor!

Hayatın her alanında olduğu gibi, kadın sağlığı ve özellikle de hamilelik konusunda doğru bilinen yanlışlar, insanların hayatlarını etkiliyor. Kola içince bebeğini eriteceğinden korkanlar ve dondurma yediğinde bebeğin üşüdüğü düşünenler buna en güzel örnek. Peki, gerçekte tüketilen besinlerle bebeğin nasıl bir bağlantısı var? Jinekolog Dr. Pınar Tokatlıoğlu anlatıyor.

Gebelikte alınan besinlerin sindirilerek kullanılır hale gelmesi, gebe olmayan kadınlara göre bazı farklılıklar gösterse de temel olarak mekanizma aynıdır. Ağızdan alınan besinler midede küçük parçalara ayrılır ve bir kısmı emilir. İnce barsakta da bu işlem devam eder ve kalın barsaktan emilemeyenler posa olarak atılır. Emilen besinlerdeki vitamin ve diğer partiküller barsaklardan dolaşıma katılarak yine gebenin tüm vücuduna ve rahim damarları-plasenta-göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe iletilir.

Elbette gebelikte sindirim sistemi değişiklikleri olur. Bu değişikliklerden sıklıkla progesteron hormonu sorumludur. Progesteron düz kaslarda gevşeme yaparak sindirim aktivitesini yavaşlatır. Ayrıca büyüyen rahim de sindirim sistemine mekanik baskı yaparak sindirimin yavaşlamasına neden olur.

Sonuç olarak tüketilen besinler, annenin sindirim sisteminden geçtikten sonra plasenta ve göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe iletilir. Ne dondurma yemekle bebek üşür ne de içilen asitli içecekler onu eritir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 14.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

kesinlikle bilgisizlik cahillikten gelir böle sözler

23.03.2011 16:03:17 leyla altun

ya bu haberi okudukca gülüyorum gercektende böyle düşünenler varyya demi

21.03.2011 23:07:31 gülşah kaplan
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER