Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇALIŞAN HAMİLELERE ÖZEL BESLENME ÖNERİLERİ

Çalışan hamilelere özel beslenme önerileri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.01.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kadınların birçoğu artık hamilelik dönemlerini çalışarak geçiriyor. Doğum haftaları yaklaşana kadar çalışacak olan hamileler için bu süreçte takip edecekleri beslenme programları ise çok önemli. Çalışan hamileler için özel beslenme programları hazırlanmalı ve dikkat etmeleri gereken noktalar kendilerine anlatılmalıdır. İşte hamilelerin bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmeleri için beslenme önerileri...

AZ AZ AMA SIK SIK BESLENİN

Çalışan hamilelerin gün içinde enerjiye ihtiyaçları olacaktır. Ancak bir anda mideye yüklenip çalışma temposuna geri dönmek sağlıklı değildir. Gün içinde sık sık ama her seferinde azar azar beslenmek sizi iyi hissettirir ve bünyenizi güçlendirir.

ÖĞÜNLERDE ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYIN

Kırmızı et, beyaz et, baklagiller, sebze, meyve, tam tahıl ürünleri ve benzer pek çok farklı gıda ile beslenin. Bu şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler ile mineralleri dengeli şekilde alabilirsiniz. Bu sayede çalışırken kendinizi iyi hissedersiniz.

BOL BOL SU İÇİN

Yeterli miktarda su içmek, herkes için çok önemlidir. Hele ki çalışan hamileler açısından su tüketimi oldukça kritiktir. Vücudun dengesinin sağlanması, bebeğin sağlıklı gelişimi ve anne adayının sağlığı açısından mutlaka bol bol su tüketin.

KAHVE, ŞEKERLİ MEYVE SULARI VE ALKOL ALMAYIN

Hamilelik sürecinde bazı içeceklerin tüketimine dikkat edilir ve bu içeceklerden uzak durmak gerekir. Örneğin; kahve ya da şekerli meyve suları hamilelik döneminde içilmemeli ya da oldukça sınırlandırılmalıdır. Çalışma ortamı alışkanlığı olarak bu içeceklere yönelmek istediğinizde kendinizi frenleyin, aynı işlemi alkollü içkiler için de yapın.

HAZIR BESİN VE KONSERVELERDEN UZAK DURUN

Çalışan hamileler gün içinde atıştırmalık da olsa hazır gıdalara yaklaşmamalıdırlar. Ofis ortamında ya da çalışma alanlarında sıklıkla tüketilen bu tarz hazır gıdalar bebeğin gelişimine ve anne adayının sağlığına olumsuz etkide bulunabilirler. Konserveler de dahil olmak üzere bu tarz ürünlerden uzak durun.

BADEM VE CEVİZ TÜKETİN

Gün içinde her acıktığınızda ya da canınız bir şeyler çektiğinde birkaç adet badem ve ceviz tüketin. Ara öğün olarak da bu gıdaları düşünebilir, hem bebeğiniz için hem de kendiniz için oldukça faydalı olan ürünler ile beslenebilirsiniz.

Yayın tarihi: 21.01.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.