Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZ İÇİN HER GÜN BİR AVUÇ FISTIK TÜKETİN

Bebeğiniz için her gün bir avuç fıstık tüketin
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.03.2015 - 15:30 | Son Güncelleme:

Hamilelik dönemi boyunca dengeli beslenme, bebeğin gelişimi için çok önemli. Peki, anne adayları beslenmelerinden nelere dikkat etmeli?

“Hamilelikte fıstık tüketimi bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Ayataç, tüketilen miktarın önemli olduğunu da vurguladı. Başlangıcından sonlanmasına kadar 38-42 hafta, yani 280-290 gün olan hamilelik süreci özellikle ilk üç ay annenin beslenmesi, annenin kendisi ve bebek yönünden çok önemlidir. Beslenmenin kalite ve kantitesi, annenin genetik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, yoğun stres, uykusuzluk, çevre kirliliği, GDO’lu gıdalar, hormon bozuklukları, radyasyon ve benzeri etkenler, değişken bağışıklık sorunları, hareketsizlik, enfeksiyonlar hem bebek ve hem de anne sağlığını etkileyen faktörlerdir.

Diyabetik anne ve gebeliğinde kan şekeri düzensizlikleri oluşan anneler, yoğun alerji problemi yaşayan anneler, tiroid sorunu yaşayan anneler ile değişik metabolik sorunları ve kalp ve solunum sistemi sorunları, böbrek sorunları olan anneler, ağır enfeksiyon, çeşitli bağışıklık sistemi düzensizlikleri, anne ve bebek beslenmesini olumsuz etkiler.

Hamilelik süresince mutlaka tüketilmesi gereken besinler

Normal bir gebelik sürecinde kilo artışının 10-12 kilogramı aşmaması gerekir. Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler bol tüketilmeli, yağı alınmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir. Protein ihtiyacı için balık, yağsız et, kuru baklagiller tüketilmelidir. C vitamini ihtiyacı için taze meyve ve sebzeler bolca yenilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için lifli gıdalar (sebzeler, meyveler), kepek ekmeği önerilir. Bebek için gerekli olan folik asit taze yeşil sebzelerde bol bulunduğu için bunlar fazla tüketilmelidir. Anne ve bebeğin anemiden (kansızlık) korunması için demirden zengin yağsız kırmızı et, ton balığı (konserve değil), karaciğer, sakatat, üzüm, ceviz, fındık, Antep fıstığı tüketilmelidir.

Ceviz, badem ve fıstık bebeğin beyin gelişimini destekliyor ama…

Bitkisel yağlar (zeytinyağı, mısırözü yağı) fazlaca, bebek sağlığı için az da olsa gerekli olan katı yağlar sınırlı tüketilmelidir. Tuz, şeker ve katkı maddeleri, koruyucu madde, tatlandırıcı ve renklendirici içeren konserveler sakıncalıdır. Günde 6-8 bardak su içilmeli, günde 1-2 fincan kahve ve çaydan fazlası tüketilmemelidir. Antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz, badem, yağ oranı zengin (%40-60), antioksidan özellikli, zeytinyağına yakın yağ özellikli, özellikle beyin gelişimini iyi yönde etkileyen oleik asit, B vitamini, E vitamini, C vitamini zengin yiyeceklerdir. Şeker hastalığı, kalp ve damar sağlığı, kansızlık, kemik sağlığını (osteoporoza karşı) olumlu yönde etkileyen yiyeceklerdir. Ancak zengin yağ içeriği nedeniyle bebek ve annenin kilo artışına sebep olacağından dengeli tüketilmelidir. Ortalama 100 gramında 500 kalori vardır. Günlük bir avuç (ortalama) 20-25 gram yeterlidir. Fazla tüketimi sakıncalıdır. Ailede spesifik (özel) testlerde fıstığa karşı alerji saptanmamışsa, günlük 20-25 gram fıstık bebekte alerji riskini arttırmaz. Ayrıca 1 gram tuz 20 gram su tutacağından, bol tuzlu fıstıklar, kilo artışı, ödem ve hiper tansiyona sebep olur, dikkatli tüketilmelidir. Fıstıkların GDO’suz ve tarım ilaçlarından arınmış, organik özellikli olanları tercih edilmelidir.

İHA 

Yayın tarihi: 12.03.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.