Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UYKU PROBLEMİNİN NEDENİ YATAĞINIZ MI?

Uyku Probleminin Nedeni Yatağınız mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uyku probleminizi aşmak için kim bilir neler denediniz. Yatağınızı değiştirmek aklınıza geldi mi?

Uyku problemi farklı nedenlerden kaynaklansa da bütün hamile bayanların ortak sorunudur.

• Erken ve geç hamileliklerde ortak olarak gece uyanma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
• Kilo aldıkça uyuyacak uygun ve rahat bir pozisyon bulmakta zorlanabilirsiniz.
• Vücut sıcaklığınız gün geçtikçe artacağından, yatağı çok sıcak bulabilirsiniz. Fakat kalktıktan sonra da soğuk hissedebilirsiniz.
• Bel ve sırt ağrısı sizi uyutmayabilir.
• Bacak krampları sizi rahatsız edebilir.
• Kaşıntı hissi sizi uyutmayabilir.

Sorunun Belki de Yatağınızda!

Sağlıklı bir uyku için yattığınız yatağın özellikleri de çok önemlidir. Çok sert bir yatak uyumanızı zorlaştırırken, çok yumuşak bir yatak bel ağrılarıyla uyanmanıza neden olabilir. Yatağınızın ortopedik özellikler taşımasına dikkat etmelisiniz.

Gebeliğin son dönemlerinde en iyi uyku pozisyonu sol yandır. Karnınızı desteklemek için altına bir yastık koyabilirsiniz. Ayrıca yine iki bacağınızın arasına alacağınız bir yastık (bu yorganınız da olabilir), bel ağrılarından korunmada yardımcı olabilir.

Yatış Pozisyonunuzu Değiştirin

Eğer uykunuz bölünüyorsa doktorunuzla konuşun, o size bu durumu engellemek için çözüm yolları önerecek ya da en azından bundan kurtulmanıza yardım etmeye çalışacaktır. Yatış pozisyonunuzu değiştirmek işe yarayabilir. Kendi tarafınızda yatın. Bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyumakta size yardımcı olacaktır.

Ve Diğer Öneriler

Basit rahatlama teknikleri de uyumanızda size yardımcı olacaktır. Ritmik bir şekilde nefes alıp-vermeye konsantre olarak, vücudunuzun her bölümünü aynı anda rahatlatmaya çalışın. Egzersizler kan dolaşımını arttırıp, stersi azaltacağından daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. İnce pamuklu gecelikler, terlemeden yatmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yatmadan önce yapacağınız rahatlatıcı bir banyo da sizi uykuya hazırlayacaktır.

Sık idrara çıkma ihtiyacı, bebeğin tekmelemesi veya büyüyen karnın verdiği rahatsızlık nedeniyle uyku düzeni bozulabilir. Uyumadan önce ılık bir banyo veya gevşeme egzersizleri tavsiye edilir.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

by pass ameliyatı olduktan sonra geceleri uyuyamaz oldum.uyku ihtiyacımı gündüz karşılıyorum bu da yaşamımı terse çevirdi sanki.Aldığım antidepresif ilaçlar kısmen fayda etti ama bu seferde sabah saatlerinde araba kullanırken uykum geliyor hafif bir kaza bile atlattım

16.03.2012 15:12:02 onat oğultekin

beni en cok sık idrara cıkma rahatsız ederdi gece ee birde kiloda alınca yatış pozisyonuda önemli tabi

21.03.2011 23:04:06 gülşah kaplan