Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“SAĞLIKLI OLSUN YETER” DİYENLERDEN MİSİNİZ?

“Sağlıklı Olsun Yeter” Diyenlerden misiniz?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Yanlış cinsiyet tahmini bunalıma bile sürüklüyor.

Hamileliğin minimum 16. haftasına kadar anne ve baba adaylarının en meraklı bekleyişi, bebeğin cinsiyetine yöneliktir. Ardından isim alternatifleri, odasının dekorasyonu derken hayaller birden çoğalıverir. Peki, yanlış bir tahmin bu hayalleri psikolojik bunalımlara kadar götürebilir mi? Biz sorduk, Psikolog Serap Duygulu uzun uzun açıkladı.

“Annecik…Sürpriz!”

Anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren hatta bu karar öncesi “Kızım olursa adını … erkek olursa… koyacağım” diye geçirmişsinizdir aklınızdan. Bu beklentinize bir de hamilelik dönemi ortaya çıkan belirtiler ya da ultrason sonuçları eklendiğinde artık bir kız ya da erkek annesi olarak konumlarsınız kendinizi. Ya 9 ay sonunda beklediğinizin tam tersi ile karşılasanız ne hissederdiniz?

Bütün teknolojik ilerleme ve gelişmelere rağmen anne karnındaki bebeğin cinsiyetini saptamanın bazen imkansız olduğu söyleyen Serap Duygulu, beklentisinin aksi ile karşılaşanların üzücü sonuçlara kadar gidebildiğini dile getiriyor.

Ülkemizde Cinsiyete Bakış

Hamilelik sonunda beklenen ve istenen bebek cinsiyeti konusunda, ülkemizde ilginç bir durum yaşandığına vurgu yapan Duygulu, şöyle devam ediyor: “Ülkemizin büyük bir bölümünde hala en çok arzu edilen erkek çocuk sahibi olmak. Bu beklenti kültürel ve toplumsal yapımızdan kaynaklanıyor ve geleneksel tarafımızın da bu beklentide önemli bir payı var.

Batıda yer alan illere geldiğimizde ise aileler daha çok kız çocuk istiyorlar. Bu son yıllarda belirgin olarak gözlemlenen bir değişim aslında. Eskiden erkek çocuğuna aileye bakma, kol kanat germe, anne babanın yaşlılığında onlara bakma gibi bir yükümlülüğü varken günümüze doğru gelindiğinde bu yükümlülük yön değiştirerek kız çocuklarından beklenir oldu. Kız çocuklarının daha şefkatli, daha vefalı, daha hatırnaz olduğunu düşünen ailelerin istekleri de artık bu yönde.”

Annenin Psikolojik Durumu

Kimi anne adaylarının durumu normal olarak kabullenirken, kimilerinin de ciddi hayal kırıklıkları yaşadığına dikkat çeken Duygulu, bazı anne adayları açısından özellikle erkek çocuk sahibi olmanın ailede ve çevresinde statü sahibi olmakla hala eşdeğer tutulduğunu üzülerek belirtiyor.

“Anne kız çocuk istese dahi, toplumsal olarak kabul görmesinin yolunun erkek çocuk doğurmaktan geçtiğini düşünerek, olumsuz duygu durumları yaşayabiliyor.

Her şeyin ötesinde gebeliği sırasında teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak bebeğinin cinsiyetini öğrenmek ve ona göre hazırlık yapmak isteyen anne adayları var. Tam 9 ay boyunca bir cinsiyete koşullanan anne ve diğer aile bireyleri, bekledikleri dışında bir cinsiyetle karşılaşınca, büyük bir kısmı şok oluyor önce.

İlk akla gelense bebeklerin karışmış olabileceği. Teknolojinin de zaman zaman yanılabileceğini kabul etmek istemiyorlar. Doğumun hemen ardından ortaya çıkan böyle bir sürprizin ilk anda kabul edilmesini beklemek elbette mümkün değil.

Biraz zamana ihtiyaç duyulduğundan, doğum telaşının atlatılmasının ardından suların durulacağı anlar gelecek elbette. Bu aşamalarda doktorun güven verici açıklamaları da kabullenmeyi kolaylaştıracaktır. Ancak göz ardı edilmemesi gereken nokta annenin doğum sonrası ya da lohusalık depresyonu olarak bilinen bir rahatsızlık yaşaması halinde şartların zorlaşacağı ihtimalidir. O nedenle özellikle ailenin diğer üyelerinden daha olgun ve ortamı rahatlatıcı davranışlarda ve tepkilerde bulunmaları beklenir. Çünkü burada amaç, hem annenin hem de bebeğin sağlıkla hayatlarına devam etmeleridir.”

Psikolojik Destek Zamanı

Serap Duygulu, cinsiyet tahmini sonucu durumu kabullenmekte zorlanan ve uzun süre bunu aşamayan kişilerin gecikmeden uzman yardımı alması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Hamileliğin getirdiği bir takım sıkıntılara ek olarak ciddi anlamda psikolojik sorunlarla karşılaşılabilir ve durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Her sorunda olduğu gibi bu tip bir sorunda da erken davranmak çok şey kazandırır.”

Hazırlayan: Hanife Yaşar

Yayın tarihi: 11.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

ben iki erkek çocuk annesiyim. şu anda 11 haftalık hamileyim. bilinçli olarak hamile kalmadım ama kız çocuk umudu ile yapmaya karar vermiştim. hamile miyim acaba diye düşündüğüm dönemde gördüğüm rüyadan etkilenerek kız olur düşüncesiyle doğurmaya karar verdim. şu anda ne olacak bilmiyorum ama rüyalarımda hep erkek bebek ya da maviler görüyorum herhalde erkek olacak bilmiyorum kabus gibi. sonuca şimdiden alışmaya çalışmaktayım. ultrason sonucunu bekliyorum

02.04.2012 19:52:41 seher demir

ben suanda 1 aylık hamileyim eşimin we benim tarafım hep kız istıyor inşallah ALLAH gönlümüze gore werir kız ewlat her zaman farklı cinsiyeti belli olana kadar sabırsızlıkla bekliyoruz ALLAHım elli ayagı duzgun sağlıklı bir ewlat vereir bize

24.04.2011 12:30:27 banu duman
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >