Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLEYİM VE ALDATILDIM!

Hamileyim ve Aldatıldım!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aldatılmak her zaman bir travma, hele bir de hamileyseniz...

Hamilelik döneminde her zamankinde daha duygusal olan kadınlar, aldatılma şüphesinde ya da aldatılma durumunda ciddi bunalımlara sürükleniyorlar.

Hamileyken aldatılmanın kadınların psikolojilerinde derin yaralar açtığını söyleyen Çocuk ve Genç Psikiyatristi Dr.Gürkan Odabaşıoğlu, intihar etme aşamasına bile gelindiğini dile getiriyor. 

Aldatılan Kadının Davranışları

Hamileyken aldatılan kadın, zihinsel olarak bebekten uzaklaştığı gibi diğer taraftan da kendisini yoğun bir çaresizlik ve öfke içerisinde hissediyor.

Karar vermekte zorluk yaşadığı, çevresinden bu durumu gizlediği de düşünüldüğünde depresyonun birçok belirtisi görülebiliyor:

•Bebeği doğurmaktan kaçınma,
•Kendine zarar vermeyi düşünme,
•Hamile kalmanın büyük bir hata olduğu fikri,
•Kendini yalnız hissetme sık gelişen düşüncelerin başında geliyor.

Bebeğin Suçu Ne?

Eşe olan güvensiz tutum, ileride çocuğun babalık görevleri konusundaki düşüncelere de olumsuz bir şekilde yansıyor. Bu da çocuğun babası ile olması gereken sağlıklı ilişkiyi etkiliyor.

Hamilelikte aldatılma ile karşılaşan bir kadın, doğum sonrasında depresyona girebiliyor. Bu durumda anne-bebek ilişkisindeki en önemli dönem olan ilk bir yılda çocuğu ile gerektiği kadar ilgilenemiyor.

Psikolojik durumu iyi olmadığı için erken dönemde sütten kesilme durumu sık karşılaşılan sorunlar arasında. Annesinin psikolojik durumunu iyi gözlemleyen bebek de annesinden ayrılma korkusu, uyku ve beslenme problemleri yaşayabiliyor.

Yayın tarihi: 30.10.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.