Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE KABUS GÖRMEK ENGELLENEBİLİR Mİ?

Hamilelikte Kabus Görmek Engellenebilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hamilelikte hormonlara bağlı olarak arttığı düşünülse de genellikle bütün insanların zaman zaman kötü rüya olarak adlandırılan kabuslar gördüğü bilinir.

Hamilelikte hormonlara bağlı olarak arttığı düşünülse de genellikle bütün insanların zaman zaman kötü rüya olarak adlandırılan kabuslar gördüğü bilinir.

Döneme özgü bazı nedenlerden kaynaklansa da kabus görmenin;

•Uyku kalitesi ve düzeniyle,
•Anne adayının psikolojik yapısı ile,
•Bebekle ilgili endişeleri yoğunluğu ile,
•Yaşanılan aile ortamı ve bulunulan çevre ile, yakından ilişkisi olduğu unutulmamalıdır.

Kabus Görmemek için Öneriler

Kötü rüya görmek ve olumsuz düşüncelere kapılmak aslında bir ölçüde normal karşılanmalıdır ve sadece hamilelik dönemiyle sınırlı olduğu bilinmelidir. Yine de bu sıkıntılı sorunla başa çıkmak için yapılabilecek bazı şeyler var. Özellikle en büyük görev anne adayının yakınlarına düşüyor.

Kabuslar gören ve gördüklerini yakınlarına anlatan anne adayına kesinlikle bir yorum yapılmamalıdır. Görülen şey tam olarak kabustur ve bir rüya olarak değerlendirilerek yorumda bulunması büyük yanlıştır.

Yatak Odamız

Yatmadan önce odayı mutlaka havalandırmak, doktorun önereceği meyve çayları ya da rahatlatıcı karışımlar içmek, hafif bir egzersiz yapmak gece uykusuna geçişi ve kaliteli uykuyu sağlayacaktır.

Uyku Saatlerimiz

Bunun dışında erken yatmak, mümkünse gündüz kısa uykular uyumak, yatağı yeni duruma göre ayarlamak, vücudu yastıklarla desteklemek, akşamları ılık duş almak çok rahatlatıcı olacak ve anne adayının daha derin ve sağlıklı uyku uyumasını kolaylaştıracaktır.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

kendimize dikkat ederek bunu engelleyebiliriz

21.03.2011 22:56:54 gülşah kaplan