Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ELİMİ TUT KOCACIĞIM!

Elimi Tut Kocacığım!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.03.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

Babalar doğuma girmek istiyor mu?

Bundan 15-20 yıl önce babanın doğuma girip girmeme konusu eşler arasında konuşulmazdı bile. Babalar ya evde ya da arkadaşlarıyla bekler ya da doğumhanenin önündeki koridorda doğacak çocuklarının belki de cinsiyetini bile bilmeden dokuz doğururlardı eşleri doğum yaparken.

Günümüzde ise durum çok daha farklı ve karmaşık. Baba adaylarının büyük çoğunluğu artık hastanede eşlerinin yanında olmak istiyorlar. Hatta bu ölümsüz ana tanık olmak isteyen ve eşi ile birlikte doğuma girenlerin sayısı hiç de az değil!

Baba adaylarının ellerinde kamera ve fotoğraf makineleriyle doğuma girip bu mücizevi olaya tanıklık etmeleri ne derece doğru bilinmez fakat tıp dünyasında da bu tartışma sonlanmış değil.

Baba Adayları Neden Doğumda Bulunmak İstiyorlar?

Bazı baba adayları çeşitli nedenlerden dolayı doğum sürecinde eşlerinin yanında olmak isterler. İşte bu nedenlerden birkaçı...

Güven Vermek

Günümüzde çoğu anne doğum esnasında kendini güvende hissetmek ve rahatlamak için eşlerinin yanında olmasını istiyor. Etrafında en yakınlarından birilerinin olması ve sadece orada olup elini tutması bile bu dönemde onlar için büyük bir önem taşıyor.

İletişimi Sağlayarak Yardımcı Olmak

Doğum esnasında anne adayı yaşadığı yoğun heyecandan dolayı doktorla iletişim kurmakta zorlanabiliyor ve bunun sayısı hiç de az değil. Bu yüzden baba adayı doğum esnasında bu konuda yardımcı olabilir.

Sadece Anne İstiyor Diye Orada Olmak

Bazen baba adayları kendi istedikleri için değil de sadece eşlerinin isteği üzerine onlara destek olmak için doğuma girerler.

Doğuma Tanık Olmak

Doğum, dahil olan herkes için inanılmaz bir deneyim. Bu mucizevi olayı hayat boyunca unutmayacak olmak da doğumda bulunmak isteyen babaların en önemli nedenlerinden biri.

Baba Adayları Neden Doğumda Bulunmak İstemiyorlar?

Bazı baba adayları ise eşleri ne kadar isterse istesin doğumda bulunmayı reddederler. Bunun en büyük nedenlerinden biri doğumu daha da zorlaştırmaktan korkmaları.

Anne İçin Durumu Zorlaştırma Korkusu

Eğer baba adayı, gerçekten çok stresli, endişeli ise ve heyecanlı bir yapıya sahipse işleri daha da zorlaştırabilir. Bazı babaların doğumu izlerken bayıldıkları bile oluyor.Bu durum gerçekten de doğum esnasında işleri daha da zorlaştırıyor.

Seks Hayatına Etkisi

Doğum, içinde kan ve bir takım sıvıların hoş olamayan görüntülerinin serginediği bir olay. Bu durum bazıları için pek iç acıcı olamayabiliyor ve hatta eşlerin doğumdan sonraki cinsel hayatlarını bile etkileyebiliyor.

Hazırlayan: Sedef Batı

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 18.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (36)

bu konu nedense benim cok hoşuma gitti okuyup okuyup hayal kuruyorum :)

18.03.2011 23:13:24 damla akdemir

:)))) dogumda görürüm senii :)

19.03.2011 12:07:17 gülşah kaplan

sen önce bi bay x bul ondan sonra bunun hayalini kur damla tamam mı-)

19.03.2011 23:07:32 hanife şahin

ben eşlerin doğuma girmesini mantıklı buluyorum. hatta eşin, karısının kıymetini daha iyi anlayacağını düşünüyorumm

18.03.2011 22:35:32 hanife şahin

evet sanırım haklısın :) anne olmanın ne kadar zor oldugunu görür :)

18.03.2011 23:13:40 damla akdemir

yani senın ona evlat vermek için çektiğin acıları görürse kıymetin daha da artar ....

19.03.2011 23:06:54 hanife şahin
36 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER