Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM KORKUSU TARİH OLUYOR

Doğum Korkusu Tarih Oluyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.11.2010 - 15:15 | Son Güncelleme:

Doğum zamanı yaklaştıkça korkuya kapılan anne adaylarının yapması gerekenler neler?

Doğum zamanı yaklaştıkça korkuya kapılan anne adaylarının yapması gerekenler neler? Psikolog Deniz Tunçer, hamilelerin doğum korkusunu aşmalarında yardımcı olacak bilgiler veriyor…

• Öncelikle hamilelik ve doğum konusunda doğru ve tam bir bilgi edinilmelidir. Bir konuda bilgi sahibi olmak korku ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır. Bu konuda daha çok, hekimlerden alınan bilgilerin daha doğru ve güvenilir olacağına dikkat edilmeli, bilgi kaynağının öneminin farkında olunmalıdır.

• Doğumla ilgili kararların verilmesinde (Sezaryen mi yoksa vajinal doğum mu?) anne adayına hekim yardımı yanı sıra eşin desteği de çok önemlidir. Her iki doğum şeklinin olumlu ve olumsuz yanları konusunda bilgilenmesi ve kendisi için en doğru kararı almasında yardımcı olunmalıdır.

• Doğum konusunda hamile kadının bilgilenmesi kadar, bilinçlenmesi de çok önemlidir. Bebek için az da olsa bazı risklerin yaşanabileceğinin farkında olunması gerekir. Bunun yanı sıra hamile kadının, doğumun bir miktar ağrı olmadan gerçekleşmeyeceğini kabullenmesi gerekmektedir. Özellikle hamile bir kadın bilmelidir ki, bu ağrının psikolojik yanı da vardır. Bunun nedeni de, anne adayının doğumdan korkmasıdır.

• Doğumla ilgili özellikle vurgulanması gereken bir durumda her bireyin farklı ağrı eşiklerinin olmasıdır. Ağrı eşiğinin bilinmesi doğumun kolaylaştırılmasında önemli bir etkendir.

• Doğumla ilgili planlamalın yapılması da bu konudaki kaygı ve korkuları azaltan unsurlardan biridir. Doğumun nerede yapılacağı, hastaneye zamanında ulaşım, doğum sonrası eve dönüldüğünde evin hazırlanmış olması, hastanede gerekebilecek eşyalar, doğumda bulunması istenen kişilerin haberdar edilmesi gibi pek çok konuda gereken hazırlıkların planlanmış olması, anneyi rahatlatacaktır.

• Hamile kadının doğum sonrası yaşamı konusunda bilgilendirilmesi de doğumla ilgili kaygıları hafifletecektir. Bebeğin bakımı, doğum sonrasında eşle iletişim, sosyal yaşam, cinsel yaşam gibi konuların hamile kadının düşünce sisteminde kaygı yaratmaması için bilgilendirme önemlidir.

• Doğuma yönelik kaygı ve korkularla ilgili, hamile kadının yakın çevresinden sosyal destek alabilmesi, bu duygulanımıyla baş etmesine yardımcı olacaktır.

• Anne adayının doğumla ilgili kurslara katılması (Mümkünse eşiyle birlikte), doğum korkusuyla baş etmesini kolaylaştıracaktır.

• Anne adayının planlı olarak hamile kalmış olması da, doğumla ilgili korkular ve kaygılarla daha kolay baş etmesinde etkili bir unsurdur.

• Doğuma yönelik kaygı ve korkularla baş etmenin mümkün olmadığı veya anne adayının çok fazla sıkıntı yaşaması durumunda, profesyonel anlamda bir psikolojik destek alınması yararlı olacaktır. 

Yayın tarihi: 25.11.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

son haftalar gercektende heyecan ve korku dolu geciyor heleki ilk bebekde

21.03.2011 22:52:01 gülşah kaplan