Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZE DOKUNUN VE ONUNLA KONUŞUN

Bebeğinize dokunun ve onunla konuşun
28 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

01.06.2015 - 10:55 | Son Güncelleme:

Daha mutlu bebekler için annelere öneriler...

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, daha mutlu bebekler için annelere önerilerde bulundu.

Bebeklerin dünya ile kurduğu tek ilişki anneleri ve onların iletişim yöntemleridir. Annenin bebeği ile konuşması, dokunması, şarkı ve ninni söylemesi bebeklerin dış dünyayı algılamasını arttıracak, beyin gelişimine katkıda bulunacaktır. Kendi haline bırakılan bebeklerin aksine sürekli olarak annenin meşgul olduğu, konuşup şarkı söylediği bebeklerin algılamaları giderek artacak ve daha küçük yaşlarda bunlara tepki vermeye başlayacaklardır.

Uyaranlara verilen tepkiler sadece bedensel tepkiler olmayıp duygusal olarak da çocuğun gelişimine katkıda bulunacak. Dokunma duyusu ile çocuklar ne kadar duygusal uyarılırlarsa verdikleri tepkiler de o kadar daha sıcak ve mutlu olacaktır. Ağlamaları giderek azalacak ve olumsuz tepkiler yerine olumlu tepkiler vermeye başlayacaklardır. Bütün bunların nedeni onların dokunma ve konuşma ile birlikte kendilerini daha rahat ve huzurlu hissetmeleridir. Annenin karnında yaşadıkları huzur dolu ortamı hatırlatan bu davranışlar dünyaya geldikten sonra kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak ve kurdukları ilişki ile dış dünyaya adapte olmaları kolaylaşacaktır.

Anneleri de olumlu etkiliyor

Bebeklerin kurdukları bu ilişki anneleri de olumlu etkileyecek ve doğum sonrası duygusal zorlukları daha kolay aşmalarına yardımcı olacaktır. Öyle ki bu durumda doğum sonrası depresyonlar daha az gözlenecek ve annelerin günlük hayata geçişleri kolaylaşacaktır. Onların mutlulukları bebeklerine, bebeklerin mutlulukları annelerine yansıdığından bu sevgi dolu ortam çocukların ihtiyacı olan duygusal desteği verdiği için büyüme ve gelişmeleri çok daha sağlıklı olacaktır. Bu yüzden tüm anneler bebeklerine bolca dokunsun, onunla konuşsun ve sesim güzel-çirkin demeden onlara bolca şarkılar söylesinler.

Yayın tarihi: 01.06.2015
28 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.