Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YUMURTLAMA DÖNEMİNİN HESAPLANMASI NEDEN ÖNEMLİ?

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

07.12.2016 - 10:31 | Son Güncelleme:

BİRÇOK FARKLI YÖNTEM KULLANILIYOR

Kadınlar yumurtlama günü hesaplamasında birçok farklı yöntem kullanırlar. Genellikle ovülasyon günü tahmin etmeleri ve bazal vücut ısısı ölçümünden faydalanırlar. Adet dönemleri tipik olarak 28 gün süren bir kadında ovülasyon yani yumurtlama, yaklaşık adet ortasına rastlar.

Yumurtalama kandaki LH düzeyinin aşırı yükselmesi, olgunlaşmış durumdaki yumurtanın over follikülünden serbest kalmasını sağlamakta ve bu şekilde gerçekleşmektedir. Karına düşen yumurta, ardında fallop tüplerine girer, erkeğin spermiyle döllenmeye hazır duruma gelir ve döllenme gerçekleşir. Döllenen embriyo anne rahimine doğru ilerler. Rahimde eğer tutunma gerçekleşir ise gebelik gerçekleşmiş olur. Bu yumurtlama dönemi hesaplamaları da tutmuş olmaktadır. Adet döngüsü normal olan kadınlarda bu yöntem işe yaramaktadır. Fakat adet döngüsü düzensiz olanlarda bu yöntem pek tutmamaktadır.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 07.12.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.