Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YUMURTLAMA DÖNEMİNİN HESAPLANMASI NEDEN ÖNEMLİ?

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.12.2016 - 10:31 | Son Güncelleme:

YUMURTLAMA DÖNEMİ NASIL HESAPLANIR?

  

Pek çok kadın yumurtlama günü hesaplaması konusunda farklı yöntemler kullanır. Genellikle ovülasyon dönemini tahmin etme veya takvim hesabı ile ya da bazal vücut ısısı ölçümünden faydalanır. Bazen regl döneminin ortasında yumurtlama olmasına rağmen gerçek yumurtlama günü değişmektedir.

Bu tahminlerde yakın günlerde gebelik elde edilme ihtimali yüksektir. Adet döngüsü normal olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleştirmektedir. Bu yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yoludur. Bu hesaplama, adet dönemi 28 gün süren bir kadınla yumurtlama kabaca adetin 12-14. günü olur. Adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 12-14.güne denk gelir. Bu günden 2-3 gün sonra başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttırır.

Birçok çift bu şekilde çocuk sahibi olmuş ve olmayı denemektedir. Çok etkili bir yöntem olmasa da iyi hesaplamalar sonucunda doğru çıkmaktadır.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 07.12.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.