Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARI ŞANSINI ARTIRAN GELİŞME

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artıran gelişme
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Mustafa Bahçeci’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

A'dan Z'ye Kadın Sağlığı Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr.
 
 

11.07.2018 - 15:08 | Son Güncelleme:

Tüp bebek tedavisinde dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. Yeni geliştirilen endometriyal mikrobiyom testler bebek sahibi olabilme yolunda tekrarlayan başarısızlıklar yaşamış ve nedeni bilinmeyen düşüklerle karşılaşmış çiftler için yepyeni bir umut ışığı oluyor.

Üreme tıbbına yön verecek şekilde önem taşıyan bu testleri Türkiye’de ilk olarak hastalara sunuyor olmanın gururunu yaşıyoruz diyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “geliştirilen bu testler ile rahmin haritası çıkarılıyor ve rahim dokusu son derece detaylı olarak mercek altına alınıyor. Eğer sağlıksız bir durum söz konusu ise uygun hale getirmek amaçlı tedavi planlaması yaparak başarı oranları ciddi anlamda artırılıyor” dedi.

BAŞARISIZLIK KADER OLMAKTAN ÇIKIYOR

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin en büyük korkusu tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması. Gelişen teknoloji her geçen gün bu korkuyu azaltıcı yöntemler sunuyor olsa da yaklaşık her iki çiftten birinde tedavi sonucu başarısızlık yaşanabiliyor. Uzmanlar başarısızlıkla en önemli neden olarak embriyonun genetik sağlığını işaret etse de yeni bilimsel çalışmalar gebelik için en az sağlıklı bir embriyo kadar sağlıklı ve gebelik için uygun şekilde hazırlanmış bir rahim ortamının da son derece önemli olduğunu vurguluyor. Prof.Dr. Mustafa Bahçeci, “Son dönemde elde edilen bilimsel veriler tekrarlayan başarısızlıklar gözlenen çiftlerin yaklaşık ¼’ünde rahim dokusunun embriyoyu embriyo nakli planlanan günde kabul etmeye hazır olmadığını göstermekte. Kısaca ERA (Endometriyal Reseptivite Analizi) adı verilen test ile bu çiftlerde embriyonun rahim tarafından kabul edileceği günü belirleyebiliyoruz ve embriyoların rahme nakli kişiye özel planlanarak başarılı bir gebelik sağlayabiliyoruz. ERA testi planlanan hastalarımızda EMMA ve ALICE testlerinin de eklenmesi ile sunulan kombin yaklaşım (ENDOMETRIO) ile artık rahmin embriyoyu kabul günü ile birlikte aynı zamanda rahim dokusunda gebelik başarısızlığına neden olabilecek olumsuz bir mikrobiyom ortamının varlığı da ölçülebiliyor. Böylece klasik tanı ve gözlemlere göre başarılı bir gebelik oluşturması beklenen bir tedavi sürecinde bozulmuş ve sağlıksız bir mikrobiyom nedeni ile karşılaşılacak olası olumsuz bir sonuç önceden tespit edilebiliyor” diyerek geliştirilen bu testler ile kısırlık tanı ve tedavisinde önümüzdeki dönemde oldukça önemli bir etki yaratacağını belirtti.

tüp bebek

TEDAVİ ÖNCESİ TANI YETENEĞİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIYOR

Kronik endometrit, yani bozulmuş endometriyal mikrobiota nedeni ile oluşan rahim içi iltihaplanma genellikle herhangi bir bulgu vermediği için ve klasik yöntemler ile tanısı oldukça yetersiz olduğu için tedavilerde genellikle es geçilebiliyor. ALICE testi ile bu patolojiye neden olan en yaygın 8 mikrobik dağılım belirleniyor ve bu bilgilere göre tedavi planlanabiliyor.

EMMA testi ile rahim iç yapısının sağlıklı bir gebelik için kapsamlı olarak mikrobiota değerlendirmesi yapılıyor. Çalışmalar başarılı bir gebelik için rahim içinde yüksek oranda Lactobasilus olması gerektiğini göstermekte. EMMA testi ile elde edilen mikrobik dağılım oranları ile hem mevcut rahim içi ortam bu yönden ayrıntılı olarak gözlenebiliyor hem de bozulmuş bir endometriyal mikrobiotanın varlığı durumunda gerekli destek tedavileri planlanıyor.

TESTLER NASIL UYGULANIYOR?

Testler istenirse tüp bebek tedavileri öncesinde doğal siklusta siklusun 15.-25. günleri arasında veya hormon replasman tedavisi olarak hazırlanmış bir siklusta P+5’te alınan bir endometriyal biyopsi üzerinde gerçekleştiriliyor. Alınan biyopsi örneğinden elde edilen DNA molekülleri içerisinde biyopsi yapılan gün itibariyle rahim içinde varlık gösteren mikrobiotanın detaylı analizi yapılıyor ve sağlıklı bir rahim ortamında olması gereken mikrobik dağılım ile karşılaştırılıyor. Eğer rahim ortamı bu dağılım yönünden riskli bulunur ise tedaviyi takip eden uzman hekim kontrolünde uyun bir destek tedavisi planlanarak rahim içi mikrobiotanın sağlıklı hale gelmesi sağlanıyor.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Yayın tarihi: 11.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.