Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE ANTİOKSİDAN ETKİSİ!

Tüp bebek tedavisinde antioksidan etkisi!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.07.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

Tüp bebek tedavisinde hangi yöntemler etkili? Tüp bebek tedavisinde antioksidanların yeri nedir? Konuyla ilgili ayrıntıları uzmanından aldık.

Antioksidanlar, başka moleküllerin oksidasyonunu engelleyen moleküllerdir. Oksidasyon ise maddenin bünyesinde bulundurduğu elektron ve hidrojenin alınıp okside edici ajana transfer olduğu kimyasal reaksiyondur. Oksidasyon sonucu hücrede zincirleme reaksiyon gerçekleşir. Bu zincirleme reaksiyon da hücre deformasyonu yada ölümüyle sonlanır. Antioksidan moleküller serbest radikalleri ortadan kaldırarak oluşabilecek zincirleme reaksiyonları ve diğer oksidasyon reaksiyonları önler.

Maddi manevi ciddi bir yük olan tüp bebek uygulamasında istenilen sonucu almamak gerçekten bir yıkım yaratır. Ancak unutulmamalıdır ki iki üç, hatta daha fazla deneme sonucu da mutlu sona ulaşan sayısız çift vardır. Önemli olan umudu yitirmeden detaylı bir değerlendirme ve araştırma sonrasında gözden kaçan bir konu varsa düzelmesi sağlanarak tekrar denenmesidir.

NEDEN ANTİOKSİDAN?

En saf oksidan çevresel faktörler ve serbest radikallerden dolayı çok büyük miktarda strese maruz kalındığında dahi pro-oxidant (oksidatif strese neden olan) aktiviteye sahip değildir.

Antioksidanlar preeklampsi tedavisinde (gebelik zehirlenmesinde) ve önlenmesinde faydalıdır. Uzun zincir yapısı ve polar uç grupları sayesinde oksidatif strese karşı dayanıklılığı arttırmak için membranın iki katmanını da kapsayabilirler. Üstün mitokondri kontrolü sağlarlar. Mitokondri membranı serbest radikallerin saldırısı sonucu hasar gördüğünde erken hücresel yaşlanma ve hücresel canlılık kaybı meydana gelir.

İnfertilite (kısırlık) problemi olan erkeklerin 6 ay boyunca günde belirli miktarda koenzimQ10 içeren takviye edici gıda kullandığı takdirde, sperm sayısı ve molilite oranlarında belirgin bir düzelme sağlanacağı düşünülür. Ayrıca düşük koenzimQ10 düzeyine sahip erkeklerde sperm hücrelerinin molilitesinin yükseldiği de tespit edilmiştir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog
Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

AY AY GEBELİK HESAPLAMA

Yayın tarihi: 10.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.