Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ROSI DÖNEMİNDE TÜP BEBEK HAZIRLIĞI

ROSI döneminde tüp bebek hazırlığı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Kaan Aydos’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Sperm Sağlığı Üro-Androloji ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

07.11.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yeni ROSI uygulaması, testislerinde olgun sperm hücresi bulunmayan azospermik erkeklerin baba olmasında yeni bir umut başlattı ve son 5 yıl içerisinde çok sayıda çift bu yöntemle tüp bebeğe alındı. Genel olarak %15 civarında başarı oranı var.

Normal spermlerle yapılan tüp bebek uygulamalarında %40-50 civarında gebelik elde edilebildiği düşünülürse, bu başarı küçümsenecek bir oran değildir. Ancak yine de ROSI’ye alınan olgunların büyük kısmında ne yazık ki gebelik sağlanamamakta. ROSI’ye ilk başlanıldığı günden itibaren 1 yıla yaklaşan süre içerisindeki olguları değerlendirdiğimizde, başarıyı artıracak bazı ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Sonuçlar, ROSI öncesinde dikkatli bir hazırlık yapıldığında gebelik başarısının da artabileceğini göstermekte.

Öncelikle hangi erkekler ROSI için uygun olgulardır, bunu saptamak gerekir. Uzun bir süredir üzerinde çalışılan bazı belirteçler, bunu belirlemede önemli rol oynamakta. Sperm kök hücrelerinin uygun ilaçlarla bir süre beslenmesi henüz tam gelişmemiş hücrelerin genetik yapısında belli bir olgunluk seviyesine erişmesine, dolayısıyla döllenme başarısının artmasına katkıda bulunmaktadır. Örneğin, hücre kültürü ortamına FSH hormonu eklenmesi durumunda sperm serisi hücrelerin genetik ifadelerinde anlamlı düzelme sağlanabileceğini gözlemledik. Ancak bu düzelmenin olabilmesi için de, testis içindeki destek hücrelerinin belirli özellikte olması gerekir. İşte, tesisleri bu özellikte olan azoospermik erkekler seçilip belli protokollere göre tedaviye alınırsa ROSI’nin tutma başarı da artacaktır. Bir başka ifadeyle, sonuç alınamayacak olgular elimine edilerek gereksiz zahmet ve masraftan kaçınılacak, ama uygun olanlarda da yüksek oranda sonuç alınacaktır.

Bir başka gözlem ise, bazı azoospermik erkeklerin testislerinde oluşan sperm hücrelerinin dışarıya atılmasını sağlayan enzimlerin yetersiz olduğu yönündedir. Böyle durumlarda TESE ile alınan dokuların hazırlanmasında enzimatik ayrıştırma tekniği gerekir. Gerçekten de enzim ile ayrıştırılan TESE dokularında sperm elde etme başarısı, diğerlerine göre anlamlı derecede artmaktadır.

Netice olarak, ROSI yapılıp sonuç alamamış olgularda henüz her şey bitmiş değildir. Yukarıda bahsettiğimiz hazırlık aşamalarından geçtikten sonra yeniden denenmesi sonucu değiştirebilir. Bu yönde çalışmalar halen devam etmektedir.

Yayın tarihi: 07.11.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.