Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

NASIL HAMİLE KALINIR?

Nasıl hamile kalınır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Aslıhan Yazıcıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

22.11.2017 - 18:30 | Son Güncelleme:

Nasıl hamile kalınır? Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir? Hamile kalmak için hangi günler cinsel ilişkiye girilmeli? Hangi pozisyonlar hamile kalmayı kolaylaştırır? Hamile kalmak için ne sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli?

NASIL HAMİLE KALINIR?

Günümüzde üreme potansiyellerini nasıl artırabileceklerini ve nasıl daha kolay gebe kalabileceklerini merak eden pek çok çiftle karşılaşmaktayız. Çiftlerin özellikle yaşam tarzı ve genel sağlık durumlarının üreme kapasitelerine olan etkilerini öğrenme ve bununla ilgili tavsiyeler alma noktasında oldukça hevesli olduklarını gözlemliyoruz.

Yapılan çalışmalarda bazı yaşam tarzı değişkenlerinin küçük fakat birikici bir etki ile gebelik elde etmeye kadar geçen olumsuz yönde etkileyebildiği tespit edilmiştir. Yine benzer biçimde bu faktörlerin düzenlenmesi üreme potansiyeline katkı sağlamaktadır.

HAMİLE KALMA POTANSİYELİM NEDİR?

Hamileliklerin büyük kısmı korunmayı bırakıp düzenli cinsel aktiviteye başlandıktan sonraki ilk 6 ayda elde edilir. Bu dönemde çiftlerin yaklaşık %80’i hamile kalır. Bir yılın sonunda çiftlerin yaklaşık %85’i hamilelik elde etmeyi başarır. Sonraki 3 yıl içerisinde kalan çiftlerin yaklaşık yarısı kendiliğinden hamile kalır. Sonraki yıllarda (4. yıldan sonra) korunmasız düzenli ilişkiyle kendiliğinden hamile kalma oranı ise oldukça düşüktür.

ADET DÖNGÜSÜNÜN HANGİ GÜNLERİNDE HAMİLE KALMA İHTİMALİ DAHA YÜKSEK?

Her bir adet döngüsünün fertil (üreme) aralığı ovulasyondan (yumurtlamadan) önceki 5 gün ve ovulasyon günüdür. Fertil aralığın süresi yaşa bağlı olmamakla birlikte kadından kadına değişkenlik gösterebilir. Hamile kalma ihtimali ovulasyon günü ve ovulasyondan 1 ya da 2 gün önceki dönemde cinsel ilişkiye girilerek en yüksek düzeye getirilebilir. Bu günler evde ovülasyon kiti (LH kiti) kullanılarak ya da vajinal akıntı takip edilerek (vajinal akıntı şeffaf ve uzayan bir karaktere dönüştüğünde) de kadın tarafından tespit edilebilir. 

 

NE SIKLIKTA CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMELİ?

Hem semen kalitesinin iyi hem de fertil aralığı yakalamak adına adet kanaması biter bitmez haftada 2-3 defa (iki günde bir) cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Daha uzun aralıklarla ya da daha sık cinsel ilişki sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

CİNSEL İLİŞKİDE POZİSYON ÖNEMLİ Mİ?

Cinsel ilişkideki pozisyon, ilişki sonrası uzun süre yatmanın hamile kalma ihtimaline pek fayda sağlamadığı bilinmektedir.

YAŞ HAMİLE KALMA KAPASİTEMİ ETKİLER Mİ?

Evlenme ve kariyer planı yaparken ilerleyen yaşla birlikte gebe kalmanın da güçleştiği akılda tutulmalıdır. 30’lu yaşların sonundaki bir kadın 20’li yaşların başındaki bir kadından yaklaşık %40 daha az üreme kapasitesinde sahiptir.

ÇEVRESEL VE YAŞAM TARZI İLE İLGİLİ FAKTÖRLER HAMİLE KALMAYI NASIL ETKİLER?

Sigara, alkol kullanımı, obezite (vücut kitle endeksinin 27 kg/m2’nin üstünde olması) ya da aşırı zayıflık (vücut kitle endeksinin 17 kg/m2’nin altında olması), 6-8 fincandan fazla kafein tüketimi, stres, ağır metal, tarım ilaçları çevresel atık ve toksinlere maruziyet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gebe kalmayı zorlaştırmaktadır. Bu faktörlerin de gebelik planı olan çiftler tarafından kontrol altına alınması son derece önemlidir.

 HAMİLELİKTE SEKS POZİSYONLARI

Yayın tarihi: 22.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.