Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK OLUŞUMU İÇİN BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

Hamilelik oluşumu için bekleme süresi ne kadardır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

09.05.2016 - 13:27 | Son Güncelleme:

Hamileliğin oluşum sürecini hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu süreçte karşılaşılan kavramları açıklıyor.

OVULASYON ( YUMURTLAMA )

Kadın periyodunun yaklaşık 14. gününde beynin hipofiz bölgesinden salgılanan hormonlardan LH’nin miktarı aniden artar. Müteakiben olgun folikülün zarı çatlayarak yumurta hücresi serbest kalır. Bu olaya yumurtlama adı verilir.

FERTİLİZASYON ( DÖLLENME )

Erkek üreme hücresi olan sperm ile dişi üreme hücresi yumurtanın bir araya gelerek spermin, yumurta içine girebilmesi durumudur. Bu durum fallop tüplerinin ampulla kısmında gerçekleşmektedir.

Ovumun etrafını saran ve döllenme yeteneği artan spermatozoitlerden bir tanesi ovumu çevreleyen ve zona pellisuda denen zarının incelip bombeleştiği yere yapışır ve salgıladığı bazı enzimlerin etkisi ile zarı eritir. Böylece spermatozoidin başı ve gövdesi ovumun içine girer. Kuyruğu dışarda kalır. Bundan sonra ikinci bir spermatozoidin ovum içine girmesi olanaksızdır. Fertilizasyon dendiği zaman dişi ve erkek cinsiyet hücresinin birbiriyle kaynaşması anlaşılır. Ovumun stoplazmasına giren spermatozoa hareketini durdurur. Yarısı erkek yarısı dişi cinsiyet hücresine ait olan bir canlı varlığın ilk hücresi oluşur. Bu yeni hücreye zigot adı verilir.

İMPLANTASYON ( YUVALANMA )

Döllenmiş olan ovumun tubadan geçerek uterusun endometriyum tabakasına yerleşmesine implantasyon adı verilir. Salgılanan bol miktardaki östrojen ve progesteron hormonunun etkisiyle endometriumda zigotun yerleşebileceği bir yatak hazırlanır. Endometriuma artık gebelik desiduası adı verilir. Desiduada gömülen zigotun üzerini örter. Zamanla plesanta oluşur.

Embriyonel plak yuvalanmanın 10.gününde şekillenmeye başlar. Önce baş ve kuyruk çıkıntısı meydana gelir. Yeni oluşan canlı varlığa implantasyondan sonraki ilk 2-3 haftalık döneme zigot adı verilir. Bundan sonra başlayan 5 ila 8.haftaya kadar süren evreye embriyo denir. Bu dönemden doğuma kadar olan süredeki adı ise fetüstür.

  

CİNSİYETİN OLUŞUMU

İnsan hücrelerinde cinse özgü 23 kromozom çifti vardır. Bu kromozomlardan 22 çifti otozom kromozomdur. Vücudun yapısını belirlerler. Geriye kalan 1 çift kromozom cinsiyet kromozomudur.

Erkek cinsiyetinde ise 22 çift somatik ve 1 çift cinsiyet kromozomu vardır. Fakat kromozom görüntüsü farklıdır. Buna göre vücut hücrelerinin kromozom görüntüsü 44+XY şeklindedir.

22+X kromozomlarını taşıyan ovum 22+X kromozomları taşıyan spermatozoit tarafından döllenecek olursa dişi bir cinsiyet meydana gelmiş olur. 22+X kromozomlarını taşıyan ovum 22+Y kromozomlarını taşıyan spermetozoit tarafından döllenecek olursa bir erkek cinsiyet meydana gelmiş olur. Gebeliğin oluşumunda ne zaman test yapmalıyım diye soracak olursak; Beklenen regl tarihinden beş gün ve sonraki gecikmelerde test yapmanızda fayda var. 

GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA 

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 09.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.