Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelik belirtileri nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Zahide Küçük’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

20.11.2017 - 17:02 | Son Güncelleme:

Hamilelik belirtileri nelerdir? Gebelik ne zaman başlar?

Hamileliğin ilk belirtisi, çoğunlukla beklenen âdet kanamasının gecikmesidir. Ancak bazı gebelerde embriyonun rahme yerleşmesi sırasında, halk arasında ‘üstüne görme’ denilen implantasyon kanaması olabilir.

İmplantasyon kanaması çoğunlukla âdet dönemine denk geldiği için, âdet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak âdet dönemi kanamasına kıyasla çok daha hafif ve lekelenme şeklinde olan bir kanamadır.

BHCG hormonun hızla yükselmesiyle birlikte mide bulantısı, kusma ve kokulara karşı hassasiyet görülebilir. Büyüyen anne rahminin idrar torbasına bası yapmasına bağlı olarak sık sık idrara çıkılabilir, vajinal akıntıda artış olabilir.

Gebeliğin özellikle ilk aylarında kasık bölgesinde ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir.

Gebelik süresince yüksek seviyelerde seyreden progesteron hormonu, sindirim sistemindeki kaslar dâhil olmak üzere, annenin tüm bedenindeki düz kas dokusunun gevşemesine neden olur. Bu gevşeme, sindirim sürecini yavaşlatır ve bunun sonucunda gaz, şişkinlik, kabızlık ve genellikle ağır bir yemekten sonra karın bölgesinde rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Yine progesteron hormonun yatıştırıcı etkisiyle annede halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma ihtiyacı görülebilir.

Vücutta oluşan hormon değişiklikleri annenin ruh halinde de ani dalgalanmlara yol açabilir. Annemiz bu dönemde daha stresli ve gergin olabilir, kolay sinirlenebilir, gereksiz şeyler için ağlayabilir. Bu belirtilerin hepsi gebeliğin ilk dönemlerinde beklediğimiz, annemizin ve bebeğimizin sağlığını etkilemeyecek belirtilerdir.

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

Yayın tarihi: 20.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.