Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.11.2017 - 17:07 | Son Güncelleme:

Gebelik testleri ne zaman yapılmalıdır? Gebelik testleri ne zaman güvenli sonuç verir? Evde yapılan gebelik testleri doğru sonuç verir mi? Gebelik testi sonucuna göre ne yapılmalıdır? Gebelik testleri ile ilgili aklınıza takılan soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Belgin Polat yanıtlıyor.

GEBELİK TESTİ NEDİR?

Gebeliğin oluşması ile birlikte salgılanan insan beta HCG hormonunu ( korionik gonadotropin) idrar veya kanda tespit eden testtir. Gebe olmayan kadında 5mIU/ml ve altı değerdedir. Gebelikte bu değerin üstü genellikle de 20mIU/ml ve fazlası gebelik pozitif olarak yorumlanır.

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR? NE ZAMAN YAPILIRSA GÜVENİLİR SONUÇ VERİR?

Bu adet kanama düzenine göre değişir. Düzenli adet görenlerde döllenmeden 2 hafta sonra yani beklenen adet tarihinden 1-2 gün sonra test pozitif olacaktır. Düzenli adet görmeyenlerde bu süre uzayabilir.

EV TİPİ GEBELİK TESTİ ÇOK ERKEN YAPILIRSA SONUÇ HATALI OLABİLİR Mİ?

Günümüzde kullanılan ev tipi testlerin duyarlılığı yüksektir. Düzenli adet görenlerde beklenen adet kanamasından 5 gün önceye kadar sonuç verebilir. Ancak teknik hatalar ve adet döngüsündeki değişiklikler sebebiyle hatalı sonuç verme olasılığı yüksektir.

GEBELİK TESTİ SONUCUNA GÖRE NE YAPILIR?

Gebelik testi pozitif çıkarsa gebelik kesesinin görülmesi esastır. Hemen doktora başvurulmalıdır. Eğer negatif çıkarsa adet düzenindeki değişikliğin araştırılması nedeniyle jinekolojik muayene gerekir.

GEBELİK TESTİ POZİTİF SONUÇ VERDİYSE NE ANLAMA GELİR?

Gebeliği gösteren beta HCG hormonunun pozitif olduğunu gösterir. Sağlıklı bir gebelik olduğunun tespiti için ultrason ile gebelik kesesi görülmelidir.

GEBELİK TESTİ NEGATİF SONUÇ VERDİYSE NE ANLAMA GELİR?

Beta HCG hormonunun salgılanmadığı yani hamilelik olmadığı anlamına gerekir. Gecikmiş adet düzeni için jinekolojik muayene olmalı, sebepler araştırılmalıdır.

İDRAR TESTİNDE GEBELİĞİN VARLIĞI SAPTANDIĞINDA YANLIŞLIK OLASILIĞI DÜŞÜKTÜR; ANCAK YOKLUĞU SAPTANDIĞINDA NASIL EMİN OLUNABİLİR?

Emin olmanın tek yolu kanda bakılan beta HCG hormon testidir.

İDRARDA YAPILAN GEBELİK TESTİ İLİŞKİDEN NE KADAR SONRA SONUÇ VERİR?

Döllenmeden yaklaşık 2 hafta sonra test doğru sonuç verir. Ancak beklenen adet tarihindeki gecikme esastır.

İDRARDA GEBELİK (HAMİLELİK) TESTİ NASIL YAPILIR?

  

İdrar yaparken akan idrar ya da kaba konan idrara test çubuğunun 5 sn kadar temas etmesi gerekir. Sonrasında 3 dk. beklenir ve testin göstergesinde çizgi çıkması beklenir.

KANDA GEBELİK (HAMİLELİK) TESTİ NASIL YAPILIR?

Günün herhangi bir saatinde açlık ve tokluktan etkilenmeden alınan kanın laboratuvara gönderilmesiyle beta HCG hormonunun tespit edilmesidir.

Yayın tarihi: 19.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.