Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EYVAH ÇOCUĞUM OLMUYOR!

Eyvah Çocuğum Olmuyor!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

21.01.2011 - 11:30 | Son Güncelleme:

Çocuğunuzun olmaması dünyanın sonu değil!

Evlilikler bir hayatı paylaşmak ve bir ömür boyu acı tatlı yaşanan her şeyde birbirine destek olmak şeklinde düşünülse de aslında arka planda bir başka faktör daha vardır. O da insan soyunun devamı sağlamak ve sağlam genlere sahip bireyler dünyaya getirmek. İnsan biyolojik bir varlık olarak öncelikle buna programlanmıştır.

Kadın ve erkek evlendiklerinde daha önce tek başlarına birer fertken artık bir aile olmanın sorumluluğunu da taşımaya başlarlar. Toplum onlara böyle bir ek görev vermektedir. Üstelik de evliliklerden bir süre sonra kadın ve erkekten ayrıca başka beklentiler devreye girer. Eşlerin yakın çevresindekiler tarafından artık bir anne ve baba olmaları istenir.

Yaşanılan Bunalım

Evli çiftlerin gün gelip de çocuk sahibi olmak istemesiyle ve zaman geçip de kendiliğinden çocuk sahibi olamamaları durumunda doktora başvurmalarıyla durum ortaya çıkar. Herhangi bir nedenden dolayı çocuklarının olmayacağını öğrenmek herkes için çok sarsıcıdır. Yapılan araştırmalar evli çiftlerin yaklaşık olarak % 20-30 ‘unun sebepsiz kısırlık yaşadığını göstermiştir. Bu kadın ve erkekte görünen ya da bilinen herhangi bir sorun olmadığı halde eşlerin çocuk sahibi olamadıkları demektir. Bu tip bir sorunla karşılaşan çiftler psikolojik olarak gerçekten çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirler.

• Öncelikle sorun inkar yoluna gidilir.
• Başka doktorlara müracaat edilir.
• Yakın çevredekilerin görüşlerine başvurulur.
• Sorun ilk zamanlar genellikle kadına aitmiş gibi düşünülür.
• Kulaktan dolma ve çoğu zaman da yanlış bilgilerden oluşan bazı uygulamalar yapılır.
• Maalesef bazen de eşler ayrılır.

Oysa artık ilerleyen tıp ve teknik imkanlar sayesinde neredeyse herkes çocuk sahibi olabilmektedir. Sadece biraz sabır ve bolca umut etmek gerekir.

Psikolog Serap Duygulu

BEBEK TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ

Yayın tarihi: 21.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

ben 2 senedir evliyim cocugum olmuyor okadar cok seviyorumki cocuklari cok isterim bir cocugum olsun hata bir gun ruyamda canli canli dogum yasadim insalah en kisa zamanda cocogum olur alahin izliyle aminn aminn

05.06.2011 12:09:37 gulcin kaya

bence sabırr ve kesinlikle umudu kesmemek gerek

22.03.2011 09:27:00 gülşah kaplan
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER