Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAPAY RAHİM DÜŞÜNDÜRÜYOR

Yapay Rahim Düşündürüyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.02.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yeni umut kapısı yapay rahim mi?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin büyük umutlarla başladığı tedaviler bazen başarısız sonuçlar doğurabiliyor. Tıp da her geçen gün yeni yöntemlerle karşımıza çıkıyor. Bu yöntemlerden en sonuncusu da yapay rahim yöntemi! Peki, bu yöntem sanıldığı kadar bir mucize doğuruyor mu? Jin. Op. Dr. Turgay Karakaya, yapay rahim hakkında tüm bilinmeyenleri anlatıyor.

Bazı durumlarda tüp bebek uygulamaları başarısız olabiliyor. Bu durumun nedenleri araştırıldığında önemli bir grupta endometrial yetersizlik ve endometrial problemler tespit edilmiştir. Bu grup hastalar genellikle 40 yaş üzeri veya FSH değerleri yüksek olanlardır.

Yapay Rahim Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Yapay rahim içi uygulaması, tekrarlayan tüp bebek tedavilerine rağmen gebe kalamayan, embriyoları yavaş veya kötü gelişim gösteren çiftlerde uygulanan bir yöntemdir.

Bu hastaların adetin birinci gününden itibaren saymaya başlanarak 21. günde endometrium örneği rahim içinden küretaj benzeri bir işlemle alınır. Anne kanının serumu ayrılır ve alınan materyalden de sağlıklı endometrium hücreleri özel yöntemlerle ayrıştırılarak bu serum içinde çoğaltılır. Bu kültür ortamı tabii ve annenin kendi hücreleri olduğu için suni ortamlardan çok daha iyidir.

Bu kültür belli bir miktara ulaştırıldıktan sonra dondurularak saklanır. Yumurta toplanmaya karar verilen günde ise çözündürülerek sperm ile döllendirilen yumurta suni ortam yerine bu kültür ortamına konur.

Bunun avantajı birebir anne rahim içi ortamını sağlaması ve embriyonun tabii ortamda gelişmesinin ve bölünmesinin temin edilmesidir. Uygun hücre sayısına ulaşıldığında ise embriyo bu kültür ortamıyla beraber rahim içine konulmakta ve bu yolla gebelik devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

Yapay Rahim Yöntemi Geçerli midir?

Bu yöntem mucize değildir. Henüz bu yolla gebelik elde etme çalışmalarında alınması gereken yol vardır. Halk arasında bu yöntem yanlışlıkla rahmi olmayan fakat yumurtalıkları olan kadınlar için umut zannedilmektedir. Halbuki bu yöntem en çok 40 yaş üzeri ve FSH değerleri yüksek ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan anne adayları için uygundur. 

Yayın tarihi: 23.02.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

inşallah bu yöntem trkiye de de bir an önce uygulanırda çocuk hasretı çeken kadınların yuzu guleerrr

21.03.2011 15:50:38 gülşah kaplan

insallah türkiyemizde bebek hasreti çekenlere yardımcı olurr bu yöntem

18.03.2011 09:10:36 leyla altun

inşallah inşallah allah herkezin yuzune bakarda güldürürü

21.03.2011 15:48:58 gülşah kaplan
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER