Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİYLE HAYALLERİNİZ GERÇEK OLSUN

Tüp bebek tedavisiyle hayalleriniz gerçek olsun
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

20.04.2017 - 05:00 | Son Güncelleme:

Bebek sahibi olamıyorsanız üzülmeyin, tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmanız mümkün! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, konuyla ilgili detaylı bilgi verdi.

Tüp bebek normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için geliştirilen özel bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sağlıklı yumurta ve sperme sahip olan tüm çiftlere rahatlıkla uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinde kadından alınan sağlıklı yumurta erkekten alınan sağlıklı sperm ile laboratuvar ortamında özel bir tüp içerisinde döllenir.

NORMAL GEBELİKTEN FARKI NE?

Dölleme işlemi tüp içerisinde gerçekleştirildiği için bu yöntem ile meydana getirilen gebelikler de tüp bebek olarak anılmaktadır. Bu yöntemi normal hamilelikten ayıran tek fark gebeliğin dışarıda başlamasıdır. Döllenen yumurtalar daha sonra yeterli olgunluğa eriştiği zaman rahim içerisine yerleştirilmektedir. Aşılama yöntemi olarak bilinen bu yöntemde gebelik şansını artırmak amacı ile çoğu zaman birden fazla yumurta rahime yerleştirilir.

Tüp bebek

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

 • Tüp bebek tedavisi aşamalı olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. İlk aşamada başvuruda bulunan çiftin hikayesi dinlenir ve bebek sahibi olmalarını engelleyecek bir sağlık sorunları olup olmadığı incelenir.
 • Bunun ardından çift uygun bulunursa kadına adet dönemi için randevu verilir ve tüp bebek ilaçları kullanılmaya başlanır. Bu aşamada kadın sürekli olarak takip altındadır ve ultrason ile yumurta gelişimi yakından takip edilir.
 • Yaklaşık 10 gün sonra yumurta gelişimi tamamlanır ve yumurta uygun olgunluğa ulaşır. Bu aşamada yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve bu iğneyi takip eden 36. gün itibari ile yumurta toplama işlemine başlanır.
 • Toplanan yumurta erkekten alınan sperm ile döllenerek embriyo elde edilir. Yapılan embriyo transferi sonrasında 12. günde gebelik testi yapılarak tedavinin sonucu belirlenmektedir.

Tüp bebek

EN ESKİ VE GÜVENİLİR YÖNTEM

Tüp bebek tedavisinin tercih eden çiftlere sunduğu en büyük avantaj çocuk sahibi olmak için geliştirilen en eski ve en güvenilir yöntem olmasıdır. İlk olarak 1978 yılında uygulanmaya başlayan bu yöntem geçen yıllar ile beraber kendisini geliştirmeyi başararak bugün hem daha yüksek başarı oranı ile hizmet vermekte hem de çiftlere güvenilir bir şekilde bebek sahibi olma imkanı sağlamaktadır. Yine diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında riskleri yok denecek kadar azdır. Yöntem her geçen gün biraz daha geliştirilmeye devam ederken bu sayede başarı oranı da yükseltilmeye devam edilmektedir.

AY AY GEBELİK HESAPLAMA

Yayın tarihi: 20.04.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.