Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK SÜRECİNDE ADIM ADIM UYGULANAN İŞLEMLER

Tüp bebek sürecinde adım adım uygulanan işlemler
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Türkiye’de her 15 çiftten biri tüp bebek tedavisi görüyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu tedavinin kişiye göre oluşturulduğunu belirterek, uygulanan işlemleri adım adım açıkladı.

Her tüp bebek tedavi süreci birden fazla adım içerir. İşlem, tüp bebek sürecinde adet döngüsünü takip eden ay başlar. Her çiftin kendine özgü bir durumu vardır. Doktorun yapacağı ilk muayenenin ardından yapılan tahlil ve tetkiklere göre kişiye göre IVF tedavi planı yapılır. Tüp bebek sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biri, ileri ultrason taramasıdır. Bu tarama hayati önem taşır ve tedavi protokolünü belirlemenin önemli bir parçasıdır. Yumurtalıkların görüntülenmesi yumurtalık rezervinin değerlendirilmesini sağlar. Bundan sonra rahim ve rahim astarının sağlıklı olup olmadığı incelenir. Bu değerlendirme, kadının doğurganlığının niteliğini, kaç tane yumurta değil, ne kadar sağlıklı oldukları ve rahim astarının bir embriyo yerleştirmek için ne kadar kararlı olacağını bildirir.

tüp bebek tedavisi

YUMURTLAMA İNDÜKSİYONU / DÖNGÜSÜ BAŞLATMA

 • Ultrason normalse, yumurta gelişimini uyaracak ilaçları başlatma günü teyit edilir. IVF döngüsü ilerledikçe, yumurta gelişimini uyarıcı ilaçların uygulamasında ortalama 8-10 gün içerisinde yumurtalar toplamaya hazır hale gelir.
 • Yumurta çatlatma iğnesi ihtiyaca ve mevcut duruma göre yapılır. Taze transfer yapılacak ise buna uygun çatlatma iğneleri kullanılır. Rahim içinin el vermemesi, yeterli kalınlığa ulaşmaması, rahimde polip varlığı, sıvı oluşumu ya da aşırı miktarda yumurta gelişimi olması halinde ise dondurma tedavisine uygun çatlatma tedavisi iğnesi kullanılır.
 • Çatlatma iğnesi işleminden yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Tedavi sürecinde 3-4 defa ultrason muayenesi ve sadece gerekli hallerde hormon değerlendirmesi yapılır.

tüp bebek süreci

SPERM TOPLAMA VE EMBRİYO TRANSFERİ

 • Toplanan yumurtalar 2-3 saat bekletilip işlemden geçirildikten sonra en sağlıklı spermler mikroskop altında seçilir ve mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştirilir.
 • Embriyo transferi aşaması taze transfer ve donmuş transfer şeklinde iki farklı şekilde gerçekleştirilir.
 • Taze transfer ortalama 2-5 gün içerisinde yapılır. Uygun şartlar mevcutsa yüksek başarı elde edebilmek için 5. gün transfer yapmak tercih edilir.
 • Dondurulmuş embriyolar içinse takip eden adet döneminde ilaç desteği ile veya doğal süreç izlenerek dondurulmuş embriyolar anne adayına nakledilir. Ortalama 10 gün sonra kandan gebelik testi (BETA HCG) ile sonuç değerlendirilir.
 • Kişiler, embriyo transfer işleminden yaklaşık bir saat sonra uygun önerilerle merkezden ayrılabilir. İşlem gününü istirahat ile geçiren hasta, ertesi gün normal aktivitesine dönebilir. 

Yayın tarihi: 28.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinsel problemlerinden utanıyorlarMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Cinsel problemlerinden utanıyorlar

Cinsel işlev bozuklukları çiftlerin çözmekte zorlandığı en önemli sorunların başında geliyor.Devamı >
Göbekleri nasıl eriteceğiz?Doğanın Şifalı EliEnder Saraç

Göbekleri nasıl eriteceğiz?

Karın bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor yağlardır ve bu yüzden düzenli spor yapılması gerekmektedir. Spor salonlarına giderek bu konuda yardım alabilirsiz. Böyle bir imkanınız soz konusu değilse eğer, doğru egzersiz hareketleri öğrenerek belirli aralıDevamı >
Gerçek mutluluk sizin içinizde saklıYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Gerçek mutluluk sizin içinizde saklı

Hiç düşündünüz mü neden maddi manevi tüm isteklerine sahip olduğu halde mutsuz olan bir sürü insan var. Devamı >
Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi önerilerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi öneriler

Her fırsatta bu sınavda ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyin.Devamı >