Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TERS RAHİM GEBELİĞE ENGEL Mİ?

Ters rahim gebeliğe engel mi?
1 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Hüseyin Şenyurt’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

21.04.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Ters rahim nedir, neden oluşur? Rahmin ters dönmesi zamanla düzelir mi? Ters rahim, gebeliğe engel teşkil eder mi? İşte, merak edilenler…

Normalde rahmin tepesi, rahim ağzı bölgesinden kıvrılarak, karın ön duvarına doğru eğik olarak durur (resimde görüldüğü gibi). Beş kadından birinde ise bu eğim arkaya doğrudur. Rahmin arkaya yani ‘rektum’ denilen son bağırsağa doğru devrik durduğu bu durumda rahmin ters durduğundan bahsedilir.

Ters rahim

Rahmin ters durması genellikle bir hastalık anlamına gelmez. Dolayısı ile de genelde kadında hiçbir şikayete neden olmaz. Ancak jinekolojik muayene sırasında doktor tarafından tespit edilip kadına söylenir.

Ters rahmin nedenleri

Genelde doğuştan gelen bu durum bazı vakalarda sonradan oluşabilir. Rahmin geri doğru olmasına yol açan başlıca durumlar şöyledir:

Gebelik: Hamilelik sırasında rahmin büyümesine bağlı olarak gerilen ve zayıflayan tutucu bağlar, doğumdan sonra rahmi normal pozisyonunda tutamamaya başlar ve rahim ters pozisyona geçebilir. Tabii ki her gebelik geçiren kadında bu durum oluşmaz, muhtemelen bünyesel bir yatkınlık söz konusudur.

Menopoz: Menopozla birlikte düşen östrojen seviyeleri rahmi yerinde tutan bağları da gevşetebilmekte ve rahim ters pozisyona dönebilmektedir.

Bazı jinekolojik hastalıklar: Ağır yumurtalık iltihapları ve çikolata kisti gibi jinekolojik hastalıklar rahmin arkaya doğru devrilip ters pozisyon almasına neden olabilir.

Ters rahim nasıl belirtiler verir?

Ters rahim genellikle hiçbir belirti vermez. Belirti verdiğinde ise;

 • Cinsel ilişki sırasında ve özellikle de belli pozisyonlarda ağrı
 • Adet döneminde sancı görülür.

Çok nadiren ise;

 • Bel ağrısı
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında artış
 • İdrar kaçırma
 • Adet döneminde tampon kullanırken ağrı
 • Çocuk sahibi olmada zorlanma görülür.

Ters rahim gebelik sırasında bir problem oluşturur mu?

Genel olarak ters rahim sahibi kadınlarda gebelik sürecinde hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Nadiren, aşırı derecede ters duran rahmin, gebelik ilerlerken, leğen kemiğinin içinde sıkıştığı karın boşluğuna doğru büyüyemediği, idrar yapmaya engel olduğu görülür. Böyle bir durumda gerekli müdahaleyi doktorunuz yapacak ve sıkıntıyı giderecektir.

Jinekolog Op. Dr.
Hüseyin Şenyurt

Yayın tarihi: 21.04.2015
1 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.