Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERDE HAMİLE KALINIR MI?

Tekrarlayan Düşüklerde Hamile Kalınır mı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlar, yeniden hamile kalabilir mi?

Hamileliğini tamamlayamadan üst üste düşük yapanların aklındaki en önemli soru: Yeniden hamile kalabilecek miyim?

Tekrarlayan düşüklerin her sağlıklı kadının başına gelebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Mustafa Özbek, bu tip durumlarda anne ve baba adayından genetik danışmanlık raporu istendiğine dikkat çekiyor. Kromozomal bir bozukluğun olup olmamasına göre tedavi çeşitlerinin de değişeceğini belirterek şu şekilde devam ediyor:

“Kromozmal bir bozukluk saptanması durumunda aşılama veya tüp bebek önerilir. Tüp bebekte canlı embriolardan biopsi alınarak embriyo hücrelerinde kromozomal bozukluk var mı bakılır. Normal olduğuna kanaat getirilirse, döl yatağına transfer edilir. Zira kromozomal bozukluğu olan embriolar 8 hücreli aşamaya güç gelir, bir sonraki aşama olan blastokist denilen ortalama 100 hücreli aşamaya gelmeleri daha da zordur. Bu nedenle kromozal bozukluk tespit edilen çiftlerde tüp bebek yapılarak embriyonun blastokist şamasına bırakılması veya biopsi ile kromozomal bozukuk olmayan embrioların transferi o ay için yüzde 40’a yakın sağlıklı canlı bebek sahibi olmayı mümkün kılacaktır.”

Kromozal Bozukluk Yoksa?

“Kromozomal bozukluğu olmadığı tespit edilen çiftlerde kanama/pıhtılaşma eğilimine bakılır. Annede özellikle kanama eğilimi veya pıhtılaşma eğilimi varsa bunun neden kaynaklandığında bakılır. Bebek aspirini veya kan sulandırıcı iğnelerin uygulanması çözüm olacaktır.

Kromozam olarak sağlam, kanama/pıhtılaşma eğilimi olmayan çiftlerde özellikle annede hormonal yapıya bakılır. Eksik hormonların tamamlanması veya yüksek seviyle hormonların normale çekilmesi sağlıklı gebelik için önemlidir.

Kromozomal yapısı normal, kanama/pıhtılaşma eğilimi olmayan ve hormonal yapısı da normal olan çiftlerde son bakılacak unsur, tüm sistemi tutan bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların tespitidir. Çeşitli romatizmal hastalıkların aktif döneminde düşük olması olağandır. Hastalığın geriletilmesi, bebek aspirin veya kan sulandırıcı iğnelerin kullanımı sağlıklı canlı bebek sahibi olmayı sağlayacaktır.

Üreme yeteneği olan ve kolay gebe kalan kadınların hemen hemen tamamı, tıbbi yardımla sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilir.

Yayın tarihi: 10.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bir kere düşük yapanlar 2, geceliklerinde cok dikjkatli olmalılar

22.03.2011 09:34:03 gülşah kaplan

acaba ultrosun çekilince kesenin önünde azıcık kan olması düşüğümü göstermektedir.

21.03.2011 11:29:19 esile akdeniz
  
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Kendine yeten çocuklar yetiştirmekPusulaSerap Duygulu

Kendine yeten çocuklar yetiştirmek

Dünyaya bin bir hevesle ve umutla getirdiğiniz çocuğunuzun iyi bir insan olması, vicdan sahibi olması, kendi ayakları üzerinde durması sizin elinizde.Devamı >