Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

STRESİN TÜP BEBEK SÜRECİNDEKİ ETKİLERİ

Stresin tüp bebek sürecindeki etkileri
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Stres, tüp bebek başarısını doğrudan etkiliyor. “Stresi makul düzeye çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artıyor” diyen Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, tüp bebek tedavisi gören çiftlere önerilerde bulundu.

Stres aslında her alanı olumsuz etkiliyor. Eğer çok aşırı şiddette strese maruz kalıyorsak durum daha farklı olabiliyor. Eğer bu tüp bebek süreciyse, emin olun ki A’dan Z’ye bedeninizin, ruhunuzun her zerresi etkileniyor. İstediğimiz bir şeyi elde edememek bize bir stres zaten yaratır. Belirsizlik, ne olduğunu bilemeyecek olmak, ne zaman elde edeceğimizi bilemeyecek olmak, ki bu çocuk ise ve uzun süredir elde etmeye çalışıyorsanız, uzun süredir denemeler yapıyorsanız ve sonuçta elinize hiçbir şey geçmiyorsa sadece stresiniz oranı artar.

Stresi makul düzeylere çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artar. Tüp bebek sürecini çok sık yaşamış çiftler iyi bilir. Değersizlik, kaygı artışı, stres, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, hiç kimseyle görüşmek istememe, depresyon ve buna benzer pek çok etki vardır. Bunları makul düzeylere indirebilmek önemlidir.

Stresle nasıl baş edeceksiniz, hayatınızdaki belirsizliği nasıl yöneteceksiniz, birbirinizle ilişkilerinizi nasıl düzenleyeceksiniz ve eğer geçmişte buna bağlı olarak travmalarınız varsa onları nasıl tedavi edeceksiniz? Yeni alanlar açtıkça emin olun ki beden, zihin, kalp dengelendikçe tüp bebekte başarı şansınız artacaktır.

Yayın tarihi: 17.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Doğum kilolarını böyle verin!yeniSağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?yeniDoktor AmcaR. Süha Ünüvar

Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?

Çocuğunuzun erişkinlik döneminde boyunun kaç cm olacağını merak ediyor musunuz?Devamı >
Anne-bebek dostu sezaryenyeniDenizceSibel Deniz Toledo

Anne-bebek dostu sezaryen

Doğum tercihlerimizi planladığımız gibi sezaryen olması gerekmesi durumunda da bunun elden geldiğince siz ve bebeğiniz için saygılı ve normal doğuma en yakın şekilde olması için planlayabilirsiniz. Devamı >
Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!Carpe DiemDolunay Kadıoğlu

Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!

Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkiler. Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verdi.Devamı >