Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

STRESİN TÜP BEBEK SÜRECİNDEKİ ETKİLERİ

Stresin tüp bebek sürecindeki etkileri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

17.03.2017 - 10:07 | Son Güncelleme:

Stres, tüp bebek başarısını doğrudan etkiliyor. “Stresi makul düzeye çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artıyor” diyen Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, tüp bebek tedavisi gören çiftlere önerilerde bulundu.

Stres aslında her alanı olumsuz etkiliyor. Eğer çok aşırı şiddette strese maruz kalıyorsak durum daha farklı olabiliyor. Eğer bu tüp bebek süreciyse, emin olun ki A’dan Z’ye bedeninizin, ruhunuzun her zerresi etkileniyor. İstediğimiz bir şeyi elde edememek bize bir stres zaten yaratır. Belirsizlik, ne olduğunu bilemeyecek olmak, ne zaman elde edeceğimizi bilemeyecek olmak, ki bu çocuk ise ve uzun süredir elde etmeye çalışıyorsanız, uzun süredir denemeler yapıyorsanız ve sonuçta elinize hiçbir şey geçmiyorsa sadece stresiniz oranı artar.

Stresi makul düzeylere çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artar. Tüp bebek sürecini çok sık yaşamış çiftler iyi bilir. Değersizlik, kaygı artışı, stres, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, hiç kimseyle görüşmek istememe, depresyon ve buna benzer pek çok etki vardır. Bunları makul düzeylere indirebilmek önemlidir.

Stresle nasıl baş edeceksiniz, hayatınızdaki belirsizliği nasıl yöneteceksiniz, birbirinizle ilişkilerinizi nasıl düzenleyeceksiniz ve eğer geçmişte buna bağlı olarak travmalarınız varsa onları nasıl tedavi edeceksiniz? Yeni alanlar açtıkça emin olun ki beden, zihin, kalp dengelendikçe tüp bebekte başarı şansınız artacaktır.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Yayın tarihi: 17.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.