Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ROMATOİD ARTRİT HASTALIĞI GEBELİĞE ENGEL Mİ?

Romatoid artrit hastalığı gebeliğe engel mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
İsmail Şimşek’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İç Hastalıkları Uzmanı ve Romatoloji Doç. Dr.
 
 

22.09.2015 - 12:30 | Son Güncelleme:

Romatoid artrit, halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinir. Peki, romatoid artrit hastalığı gebeliğe engel midir?

Romatoid artrit hastalığının kadın doğurganlığı üzerine olan etkileri çok uzun yıllardan bu yana biliniyor. Romatoid artrit ve gebelik hakkında bildiğimiz 2 temel olay var. Bunlardan ilki, hastalığın şiddetinin genellikle gebelik süresince hafifliyor ve lohusalık döneminde artıyor olması. Her ne kadar lohusalık döneminde hastalığın alevlenme olasılığının yüksek olması hastalar için kötü bir haber gibi dursa da, normalinde bile sıkıntılı bir süreç olabilen gebeliğin romatoid artrit hastalarında ek bir sıkıntı yaratmayacağını bilmek gerekir.

Romatoid artrit hastalarında iyi bilinen diğer bir konu ise gebe kalma oranlarının sağlıklı bireylere göre bir miktar daha düşük olduğu ve bunun hastalık aktivitesi ile ilişkili olduğu. Bu noktada çocuk sahibi olmak isteyen bireyler, hastalıkları kontrol altına alınmadan bu isteklerini ertelemeliler. Böyle bir yaklaşım, bir süre çocuk sahibi olmayı geciktirse de hem gebe kalma hem de gebelik sürecini sorunsuz geçirme olasılıklarını artırmak bakımından oldukça önemlidir.

Romatoid artritli kadınlarında düşük yapma olasılığı

Hastalarımız tarafından bize sıkça yöneltilen sorulardan birisi de gebe kalmaları durumunda gebeliklerinin düşük gelişimi ile sonlanma riskinde bir artış olup olmadığı. Yakın zamanda Hollanda’lı araştırmacıların yürütmüş olduğu bir çalışma bu soruya daha net yanıtlar vermemizi sağladı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre artık romatoid artritli hastaların gebe kalmaları durumunda, düşük riskinin artmamış olduğunu biliyoruz. Çalışma romatoid artrit hastalarının yaklaşık beşte birinde gebeliğin düşük ile sonuçlandığını göstermiş. Her ne kadar konuya bir miktar uzak olana bu oran yüksek gibi gelse de normal bireylerdeki gebeliklerin de benzer oranda düşük ile sonuçlandığını belirtmek isterim. Araştırmacılar aynı çalışmada gebelikleri düşük ile sonuçlanan hastaları takip etmeye devam etmişler. Bu anlamda araştırmanın en dikkat çekici sonucu, ilk takipte düşük gelişen ancak çocuk sahibi olma istekleri devam eden hastaların, bir yıl içinde hepsinin gebe kaldığı ve bu gebeliklerin hepsinin sağlıklı bebek dünyaya getirme ile sonuçlandığı.

Sonuç olarak romatoid artritin sağlıklı bir bebek dünyaya getirerek annelik duygusunu tatmalarına engel bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz.

İç Hastalıkları Uzmanı ve Romatoloji
Doç. Dr. İsmail Şimşek

Yayın tarihi: 22.09.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.