Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?

Polikistik over sendromu nedir?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Yumurtaların tam olarak gelişmemesi ve yumurtaların kist oluşturmasına 'Polikistik Over' adının verildiğini söyleyen Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Handemir, polikistik over sendromunu, belirtilerini ve nedenlerini anlattı.

Polikistik over, yumurtalıklarda birden fazla kistin oluşmasıdır. Yumurtaların tam olarak gelişmemesi ve yumurtaların kist oluşturmasına “polikistik over” adı verilir.

Polikistik overın olmasının sebebi ise yumurtlamayı sağlayan hormonların çeşitli nedenlerden dolayı salgılanmaması ve yumurtanın tam olmasına ve yumurtaların gelişmemesine bağlı kistleri ortaya çıkarır.

Polikistik over nedenleri

 • Troid hormon salgı bozuklukları
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Stres
 • Böbrek üstü bezlerde fazla erkeklik hormonu salgılanması

  

POLİKİSTİK OVER BELİRTİLERİ

Polikistik overın en belirgin belirtisi aşırı tüylenmedir. Yüzde, boyunda, göğüs aralarında, göbek çevresinde, bacak iç kısımlarında çok fazla tüylenme görülür. Bir diğer belirti ise sivilcelerdir. Saç dökülmesi de bu hastalığın diğer belirtisidir. Bu hastalığın diğer belirtileri ise adet gecikmesi ve düzensizliğidir. Polikistik hastalarında yumurtlama olmadığından dolayı kısırlık oluşabilir. Bu bayanlarda hormon düzensizliğinden dolayı kilo alımı da olacaktır. 

    

POLİKİSTİK OVER TEDAVİSİ

Polikistik overın 2 tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri medikal tedavi, diğeri ise cerrahi tedavidir. 

Yukarıdaki belirtilenlerden kendinizde gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Toparlayacak olursak polikistik over yumurtalıklarda birden fazla kistin olmasıdır. Bu hastalığın asıl sebebi ise yumurtlama düzenin tam olmamasıdır. Polikistik over yumurtlamalarda olan yumurtaların tam olarak gelişememesi ve yumurtaların kiste dönmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu yumurtaların tam olarak büyümemesinin sebebi ise yumurtlamayı sağlayan hormonların tam çalışmamasıdır. 

  

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN NEDENLERİ

Polikistik overin birçok nedeni vardır. Bu hastalıklar genetik de olabilir. Troid hormon salgı bozuklukları, prolaktin salgı artışı, şişmanlık, şeker hastalığına, stres, böbrek üstü bezlerden fazlaca erkeklik hormonu salınması nedenler arasında gösterilebilir. Bu hastalık, gidilen jinekolojik muayeneler ve ultrasonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Polikistik overin birçok belirtisi vardır. Kadınları, bu aralarda gittikçe artan polikistik overe konusunda uyarmak istiyorum. Kendilerinde bir belirtisini ve/veya bulgusunu hisseden her kadın doktoruna danışmalıdır. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise aşırı tüylenmedir. Sivilce, adet gecikmesi, adet düzensizliği, saç dökülmesi gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz zaman mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tetkikleri yaptırın.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 01.12.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >