Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KISIRLIĞIN NEDENİ PSİKOLOJİK OLABİLİR Mİ?

GEBELİĞİN OLUŞUMUNDA KADININ RUHSAL DURUMU ÖNEMLİ BİR FAKTÖR...

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi?
49 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Belgin Harzadın’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr.
 
 

Bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumu infertilite (kısırlık) olarak tanımlanır. Peki, kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi?

Gebeliğin oluşumunda rol oynayan birçok hormonal faktör bulunur. Bu hormonların normal fizyolojik süreçlerini devam ettirebilmesinde kadının ruhsal durumu önemli bir etkendir. Kronik psikolojik strese maruz kalan bir kadında fazla miktarda salınan ACTH ve kortizol hormonları gebelik için önemli hormonların seyrini bozar. Bu durum ise gebe kalma ihtimalini zorlaştırabilir.

KENDİNİZİ ANNELİĞE HAZIR HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

Bazen bir kadının zihni bilinçli bir şekilde çocuk isterken, en derindeki duyguları bir çocuğa sahip olmak istememektir. Aslında bir kadının bilinçli olarak çocuk istememesi bir kusur değildir. Anne olmak istememek bir hata veya suçlanacak bir durum da değildir. Anne olmayı istemek, kendini hazır hissetmek veya kişinin hayata bakışı ile ilgili bir durumdur. Bazen de kişi genetik olarak içgüdüleri sebebi ile nedenini çok da bilmeden çocuk sahibi olmak ister. Ancak kişinin bir tarafı çocuğu istiyor bir tarafı istemiyorsa bu durum zihin için önemli bir duygusal karışıklık yaratır ve giderek ağırlaşan bir ruhsal yük olur.

Kısırlık

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK BÜYÜK SORUMLULUK

Fiziksel olarak büyümüş bir kadın ruhsal olarak kendini çocuk hissediyor olabilir. Çocuk bir kişinin anne olması da birçok yönden zorluklar içerir. Çünkü anne olmadan önce aşılması gereken aşamaları henüz aşmamıştır. Çocuk sahibi olmanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında olan kadın, bu kararına saygı gösterilmesini bekler. Özellikle geleneksel yapının daha hakim olduğu ailelerde çocuk olması yönünde sürekli bir baskı kurma hali vardır. Böyle bir durumda kadın bilinçli olarak çocuğu isterken, bilinç dışı çocuğu istemeyip gebelikten uzak durabilir.

GEÇMİŞ YAŞANTILARIN ETKİSİ

Kız çocuğu çocukluk döneminde istenmeyen bir çocuk olarak doğmuş olabilir. Böyle birisi annesinin kendisine olan negatif duygularına sıklıkla maruz kalır. Çocuk büyütmenin zor olduğu, çocuk sahibi olmanın aslında akıllıca olmadığı bilgisi zihnine defalarca kodlanır. Annenin bu duygularını beynine kaydeden bir kadın yetişkinlik döneminde bilinçli olarak çocuk isterken, bilinç dışında bu çocuğu istemez.

Kısırlık

BABA TÜREVİ BİR EŞ

Kadının çocukluk döneminde tanıştığı ilk erkek babasıdır. Babanın baba kimliği yanında anneye ve diğer kadınlara nasıl davrandığı kız çocuğu tarafından zihne kodlanır. Eğer burada sağlıklı olmayan bir baba-kız ve anne-baba ilişkisi varsa kız çocuğunun bilinç dışında erkeklere karşı bazı genellemeler oluşur.

Yetişkinlik döneminde tüm erkeklere bu gözle bakmaya başlar. Sonuçta babaya benzeyen erkekler onun için daha çekicidir. Böyle biri baba türevi erkekle evlenir ve zaman zaman bu erkeği bilinç dışı olarak gerçek babası gibi algılar. Bu durumda da zihin babadan çocuk yapmayı yine bilinç dışı olarak reddeder.

ÇOCUĞU İSTEMEYEN ERKEK DE OLABİLİR

Bazı durumlarda aslında çocuğu istemeyen erkektir. Bilinç dışı olarak kadın da buna uyum gösterir. Çünkü bazı kadınlar karşıdakinin duygusunu almaya ve bir süre sonra da onun gibi hissetmeye çok fazla eğilimlidir. Çocuk istememe duygusu giderek kadına bulaşmaya başlar, sonrasında kadın kendisinin çocuk istemediğini zanneder. Aslında gerçekte erkek istemiyor, kadın ise istiyordur. Kadın giderek erkeğin duygusunu kendi duygusu gibi algılar. Sonuçta da çocuk sahibi olmak istemez.

Kısırlık

KISIRLIK TEDAVİSİNDE PSİKOLOJİK DESTEK

Bu yazı çok daha uzun yazılabilir ve daha bu konuda birçok sebep söylenebilir. Yazıdaki temel niyet özellikle ruhsal olarak kendisini iyi hissetmeyen bir kadın elle tutulur bir sebep olsun veya olmasın infertilite (kısırlık) tedavisine psikolojik desteği de ekleyebilir. Geçmişe ait kapanmamış veya yarım kalmış hesaplar beynimiz için kişi kaç yaşına gelirse gelsin önemli bir yük olarak taşınmaya devam eder. Bunları görüp vedalaşmak hem infertilite konusu için hem de başka birçok konu için hayat kalitesini yükseltecektir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Psikoterapist
Uzm. Dr. Belgin Harzadın 

49 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >