Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK RAHİM DIŞINDA GERÇEKLEŞİR Mİ?

Hamilelik Rahim Dışında Gerçekleşir mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

"Binde bir görülüyor, beni bulmaz" demeyin!

Yumurta rahimde yuvalanacağı yerde, anormal bir şekilde bir boruda yuvalanabilir.

Üçüncü aydan önce genelde gelişecek yeri olmadığı için ölür. Ama önce yavaş yavaş borunun çeperinde gezecek, onu çizecek, hatta büyük kazaya neden olarak boruyu patlatacaktır.

Nasıl Anlaşılır?

Cerrahi bir müdahaleyi olabildiğince erken uygulayabilmek için rahim dışı hamileliği erken teşhis etmek gerekir. Başka bir çözüm yoktur. Rahim dışı hamilelik gelişemez. Pratikte rahim dışı hamilelik, adetlerin belli tarihinden bile önce olagelen ve kadını hataya düşürebilen kanamalarla belli olur.

Bazen çok çok yoğun olan sancılar hissedilir. Teşhisi iki inceleme yönlendirir: Beta HCG (hamileliğin varlığını gösteren hormon) ölçümü ve rahmin boş olduğunu, boruda anormal bir görüntünün varlığını gösteren ekografi. Bir başka inceleme de kolioskopidir. Karın çeperi seviyesinde küçük bir çizikten sokulan ışıklı bir tüp, karnın içine bakmaya ve rahim dışı bir hamileliğin varlığını onaylamaya izin verir.

Rahim dışı hamilelik, ya bir klasik müdahaleyle ya da kolioskopiyle ameliyat edilmelidir. Eğer hamileliğin başında sancıların eşlik ettiği kanamalarınız varsa, gecikmeden hekime danışmak çok önemlidir.

Rahim Dışı Hamilelik Sonrası Hamile Kalma

Rahim dışı hamilelik geçirmiş bir kadın daha sonra bir ya da daha çok hamileliğini sorunsuz yaşayabilir. Bu durumun nüksetme niteliğine sahip olduğu da doğrudur. Eğer daha önce bir rahim dışı hamilelik yaşadıysanız ve adetlerin en küçük bir gecikmesinden sonra, yine hamile olduğunuzdan eminseniz, en küçük bir anormallikte çabucak bir hekime görünmekte tereddüt etmeyin.

Yayın tarihi: 15.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

işte ben bundan çok korkuyorum dış gebelik hem anneyide psikolojikmen olumsuz etkiliyor

27.03.2011 18:57:50 leyla altun