Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLE KALMAK İÇİN ÇOK SEKS YAPMAK ŞART MI?

Hamile kalmak için çok seks yapmak şart mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

04.08.2017 - 15:10 | Son Güncelleme:

Sık ilişkiye girmenin hamilelik ihtimalini arttıran bir kıstas olmadığını dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelik için önemli olan hususun düzenli aralıklarla ve yumurtlama günlerinde ilişkiye girmek olduğunu belirtiyor.

“Sık ilişkiye girmeme rağmen hamile kalamıyorum” cümlesi çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından sıkça söylenir. Sık ilişkiye girmek, hamile kalacaksınız anlamına gelmez. Çok sık ilişkiye girmek, sperm kalitesini de düşürecektir.

GEBELİK ELDE EDİLEMİYOR İSE...

 Anne ve baba adayları, 9-12 ay düzenli aralıklarla ilişkiye girmelerine rağmen gebelik elde edilemiyor ise kısırlıktan şüphelenilebilir ve bu durumda bir hekime başvurmak doğru tercih olacaktır. Sonuç olarak çok sık ilişkiye girmek çiftin çabuk hamile kalması anlamına gelmemektedir. Bunun için düzenli aralıklarla ve yumurtlama günlerinde ilişkiye girilerek hamile kalmayı denenmek gerekir.

hamilelik

Çok sık ilişkiye girmek sperm kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Yaklaşık 20-50 yaş aralığında haftada 2 kez cinsellik önerilmekle beraber kişilerin sosyal durumu, yaptığı iş, sosyal ve psikolojik durumu bu sıklığı etkileyecektir. İlişki sıklığı planlanırken yumurtlama gününe dikkat edilmelidir. Bu günler dışında gebelik gerçekleşmeyecektir. İlişki pozisyonu olarak kadının altta olabileceği pozisyonlar denenebilir.  Ayrıca çiftlerin alışkanlıkları da burada önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Örneğin erkek sigara içiyorsa sigarayı bırakması sperm kalite ve sayısını artırarak gebelik ihtimalini de artıracaktır.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 04.08.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

baska bir husus da , stres faktörü günlük stres sperm kalitesini bozar,ayni zamanda BMI endeks adi verilen boya orantili kilosu olmayan kadinlar ya cok obez ya da cok zayif olanlar da da adet düzensizdir , gebe kalamaz ! Bir de iliskiden sonra hemen ayaga kalkmayin ! Aslinda bir uzman dr görmesi lazimdi , genc kadinlar icin yasitlari bebek beklerken cok büyük travmadir ,hamile kalamamak,hele ki evde oturuyor ise !

29.11.2016 03:56:36 Leyla Artukoglu

lakin Klamidya gibi seksüel yolla gecen hastaliklar da erkekde kisirlik yapar bunlar taranmali sperm kalitesi ölcülmeli ve beslenmege özen gösterilmeli özellikle taze sebzeler ve protein kaliteli protein ve süt ürünleri .. Esenlikler.

29.11.2016 03:53:37 Leyla Artukoglu
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER