Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENETİK FAKTÖRLER GEBELİĞE ENGEL OLUR MU?

Genetik faktörler gebeliğe engel olur mu?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Genetik faktörlerin gebe kalmayı etkileyen durumlar arasında yer aldığını söyleyen Kadın Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, genetik faktörler ve gebelik ilişkisini anlatıyor.

Herkesin de bildiği ve istediği gibi çocuk sahibi olmak çok önemli bir duygudur. Hiçbir çift çocuksuzluğun getirdiği eksikliğini yaşamak istemez. Fakat bazı durumlardan dolayı anne ve baba adayları bunu yaşamak durumunda kalabiliyor. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olması ya gecikiyor ya da gerçekleşmiyor. Buna katlanmayı hiçbir anne ve baba adayı istemez. Çocuk sahibi olmayı engelleyen birçok sebep vardır. Bu sebepler çeşitli hastalıklar olabilir, genetik faktörler olabilir ve hatta nedeni belli olmayan infertiliteler olabilir.

GENETİK FAKTÖRLER

Genetik faktörler de gebe kalmayı etkileyen durumlar arasındadır. Genetik faktörler gebeliği engelleyebilir. Tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilir ki gebeliği engelleyen durumlar arasında en zor olanlardır. Genetik faktörlerin değiştirilme durumu yoktur ancak tanı konması durumunda çeşitli çıkış yolları oluşturulabilir. Genetik faktörlerden dolayı gebe kalmamanın açığa çıkartılması da oldukça maliyetlidir. Bu bozukluklar kromozom bozukluğu ya da kromozom mutasyonu esnasında oluşmuştur.

GENETİK HASTALIKLAR ETKİLEYEBİLİR

Bazı kromozomal eksiklikler veya fazlalıklar sıklıkla infertilite pratiğinde rastlanmaktadır. Erkeklerde sperm yapımının olmayışı ile seyreden KLİFELTER sendromu veya kadında yumurtalığın gelişmediği TURNER sendromu ya da sex kromozomlarının fazlalığı sıklıkla infertilite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Otozomal kromozomlar arasında dengeli traslokasyonlarda kendisini bazen gebelik kayıpları ya da gebelik olmaması olarak ortaya çıkarmaktadır. Kromozomunda bulunan ve sperm yapımında etkili bir alan olan AZF bölgesi ve bu bölgenin mutasyonları da sperm yokluğu, azlığı ile kendini gösterecektir. Genetik hastalıklar pek çok kez günümüzde tedavi şansına sahip olsa da bazen elimizin kolumuzun bağlandığı bir zayıf alanımızdır. 

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 17.05.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >