Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

15.03.2017 - 14:42 | Son Güncelleme:

Gebelik testinin anne adayları açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına tavsiyelerde bulunuyor.

Gebelik testi, gebeliği isteyen anne adayları için çok önemli yere sahiptir. Gebelik testleri, gebeliğin başlangıcı veya başladığının öğrenildiği yeni bir başlangıç anlamına gelmektedir. Sıklıkla testleri kadınlar kimseye haber vermeden, kendisi yapmayı tercih ederler. Test sonuçlarının pozitif çıkması ise gebeliğin habercisidir. Bu testlerin sonucu pozitif çıkması ise annenin gebeliği isteyip, istememe durumuna göre bazen sevinç bazen de üzüntü ya da gebeliği kanıtlama hissi gibi duygulara kapılmasına neden olmaktadır. Yeni anne olacaklar, annelik planı yapanlar veya gebelik şüphesi olanlar bu testlerin ne zaman yapılacağını, ne kadar güvenilir olduğunu hep merak ederler. Eğer gebelik şüpheniz varsa şüpheli beraberliğiniz varsa vücudunuzda birkaç gebelik belirtisi gördüyseniz, yaşadıysanız bu testi yapmanızın tam zamanıdır.

Bu belirtiler gebeliğin belirtisi olabileceği gibi, başka hastalıklara ait belirtiler de olabilir. Bunun için, belirtilerin değerlendirilmesi ve test sonucuna göre gebelikle ilgili olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Gebelik testleri kanda veya idrarda yapılabilir. Kan testi idrar testine göre daha hassas ve güvenilirdir. Her şüpheli durumda gebeliğin tam teşhisinin konulması gerekmektedir. Anne adaylarının gebelik testi yapmaları için görmeleri veya hissetmeleri gereken birkaç belirti vardır. Bunlar sıklıkla adette gecikme, mide bulantısı, baş dönmesi, yorulma, çarpıntı gibi sayılabilir. Bu belirtilerin varlığında gebelik testi yapmanız durumu netleştirmek anlamında iyidir. İdrarda gebelik testinin yapılması için uygun olan zaman adetin ortalama 1 hafta gecikmesi gerekmektedir. Adetiniz gecikti, gebelik şüphenizde arttı ise evde gebelik testi yapabilirsiniz.

Bu test doğru yapıldığı takdirde %90 doğru olacaktır. Fakat yanlış olabilme ihtimali de söz konusudur. Anne adayları bu test dışında başka testler de yapabilirler. Hastaneye veya doktorunuza bu belirtilerle başvurduğunuz zaman gebelik testleri yapılmasını isteyecektir. Doktorunuzun istediği kan testinin sonucunun yanlış olma ihtimali ise çok çok düşüktür. Bu testin sonucunda pozitif çıkması gebe olduğunuz anlamına gelir.

  

Özetle gebelik testlerini yapmanız için en uygun zaman kendinize gebelik belirtileri gözlemlediğiniz zamandır. Bu belirtileri gözlemledikten sonra evde, kendiniz bu gebelik testini yapabilirsiniz. Bu testin sonucuna da güvenmiyorsanız doktorunuzdan kan testi yapmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuzun yaptırdığı bu kan testinde hormonlarınıza bakılacaktır. Bakılan hormonlarınızın seviyelerinden gebe olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Bu testin sonucu da pozitif çıktığı zaman gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 15.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.