Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK ŞANSINI ARTTIRMANIN YOLLARI

Gebelik şansını arttırmanın yolları
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.07.2014 - 09:50 | Son Güncelleme:

Çevresel faktörler hamile kalma şansınızı etkiliyor.

Hangi çevresel faktörler hamile kalma şansınızı etkiler?

Gebelik şansını arttırmak için sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli uykunun yeri tartışmasızdır. Bazal vücut kitle indeksi dediğimiz vücut kitle indeksinin gebe kalma üzerine etkisi çok fazladır. Aşırı zayıf ve kilolu bayanların gebe kalma ihtimalinin diğerlerine göre daha düşük olduğu yapılan pek çok araştırmalarla ispatlanmıştır. Stresten bizleri en iyi koruyan mutluluk hormonu olan endorfini artıran sporun da düzenli bir şekilde yapılmasını öneriyorum.

Düzenli ilişkiye giren, hiçbir sağlık problemi olmayan, tamamen normal bir çiftin her adet döneminde gebelik olasılığı %25'dir. İlk bir yılda gebelik oranı ise %85'dir. Bazı durumlarda ise doktora müracaat etmek için 1 yıl beklemeye gerek yoktur.

Örneğin; kadın yaşının ileri olması, çok sık veya seyrek düzensiz adet kanamaları, ikiden fazla düşük yapmış olmak, daha önce geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, erkeklerde ise prostat enfeksiyonu, testislerin çok küçük olması gibi.

Çevresel faktörler ve yaşam tarzı üreme sağlığını etkiler;

- Sigara,

- Alkol,

- Uyuşturucu,

- İlaçlar,

- Radyasyon,

- Yüksek ısı, özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

Bu dış faktörleri mümkün olduğunca minimuma indirilmesi özellikle sigara, alkol ve uyuşturucudan tamamen uzak durulması gerekir.

Op. Dr. Filiz Çataklı Tosun

Yayın tarihi: 08.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.