Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ET TÜKETİMİ KISIRLIK NEDENİ Mİ?

Et Tüketimi Kısırlık Nedeni mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.03.2011 - 15:02 | Son Güncelleme:

Hamilelikte et tüketiminin bebeğe etkisi.

Hamileyken fazla sığır eti tüketen annelerin erkek çocukları, yetişkin olduklarında sperm sayılarının düşük olma sorununu mu yaşıyorlar? Bu araştırma anne-baba adaylarının pek ilgisini çekeceğe benziyor.

ABD’deki 5 kentten 1947 ve 1983 arasında doğan 387 kişi üzerinde yapılan araştırmada, haftada 7 parça biftekten fazla et tüketen hamile kadınların erkek çocuklarında sperm yoğunluğunun yüzde 24,3 oranında düşük olduğu belirlendi.

Oranlar Kısırlık Sınırının Altında

Deneklerden anneleri en fazla et tüketen 51 erkeğin sperm sayısı, Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği seviyeye göre, kısırlık sınırının çok altında çıktı.

Bulguların kendilerini şaşırttığını söyleyen doktorlar, annelerin biftek tüketimiyle erkek çocukların yetişkinliklerinde dölleme yeteneği arasında güçlü bir bağlantı bulunduğuna işaret ettiler.

Asıl Kabahatli Kim?

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre çıkan sonuçlardan, hormonlar, böcek ilacı veya hayvan yemini kirleten maddelerin sorumlu olabileceği düşünülüyor.

Yayın tarihi: 29.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Yorumsuzum çünkü bir anlam veremedim...eskiden böyle şeyler mi varmış yok et yeme yok stres bunlarla alakalı değil bence...

30.03.2011 09:25:52 NESLİHAN ALAK

ilginç bir haber....nekadar doğru bilinmez ama .....

29.03.2011 16:29:07 sevgi şeker