Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞURGANLIK AŞISI NEDİR? KİMLER YAPTIRABİLİR?

Doğurganlık aşısı nedir? Kimler yaptırabilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

14.01.2016 - 17:05 | Son Güncelleme:

Doğurganlık aşısı nedir? Doğurganlık aşısını kimler yaptırabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, doğurganlık aşısını anlattı...

Bu yöntem ilk duyulduğunda kulağa çok hoş gelen bir çalışmanın verilerini tanımlıyor. Gebelik aslında oldukça zor bir olay içerisinde hem anne hem de bebeği barındırıyor. Bu nedenle hem embryonun iyi kalitede olması hem de onu taşıyacak olan annenin rahim yapısının iyi olması gerekmektedir.

hamilelik testi

DOĞURGANLIK AŞISI NEDİR?

Endometrium rahme gelen bebeğin gömülmesini sağlayacak olan alandır. Endometrial alanın bebeği yakalamasında çeşitli biomarkerlar rol oynamaktadır. Bu tutunmayı sağlayacak olan zaman aralığına da implantasyon penceresi adını vermekteyiz. Bu dönemde rol oynayan faktörler arasında çeşitli immün sistem hücreleri ve moleküler gen expresyonlerını sayabiliriz. Henüz doğruluğu geniş vakka serilerinde ispat olunmamış çalışmalara göre rahim iç duvarı granulosit salıcı hormon ile yıkanır ve bebeğin anne rahmine transferinden önce anneye uygulanacak olan adetin 12- 18. günleri arasında gkortikotropik hormonu ile rahim içi hazırlık desteklenmektedir. Bu işlemde bebeğin gömülmesini sağlayacak destek rol oynayan hücresel faaliyetler sağlanmaktadır.

DOĞURGANLIK AŞISINI DENEYEBILECEK HASTALAR

Polikistik over hastalığı, rahim içi kalınlaşma sorunları, çikolata kistleri, rahim içinde çeşitli enfeksiyon problemleri, kanlarında pıhtılaşma sorunları bulunan kadınların tüp bebek tedavileri ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ve tekrarlayan düşükleri olan 40 yaşına kadar olan kadınlarda uygulanabiliyor.

DENENMİŞ VE BAŞARISIZ OLMUŞ HASTALARA ALTERNATİF YÖNTEM

Her kadının rüyası anne olma arzusudur bu nedenle her tüp bebek tedavisinin hem maddi hem de manevi anlamda kaygıları vardır. Bizler hekim olarak hastalarımıza doğru mesajları vermeliyiz. Bu nedenle gebelik veya doğurganlık aşısı ancak tekrarlayan başarısızlığı olan veye tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda uygulanabilecek bir umut olarak değerlendirilmelir.

 kadın 

Bugün dünyada ve ülkemizde primer tedavi yöntemi olarak düşünülmemelidir. Ancak ve ancak denemiş ve olmamış hastalarda alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir bugünkü veriler ışığında. Ancak defelarca başarısız denemeleri olan hastalarda umut oluşturmaktadır.

Tüm anne adayları umutlarının karşılığını almalılar biz hekimler de umut olabilecek her seçeneği değerlendirmeli ve doğru olanları hastalarımızla paylaşmalıyız. Amacımız daha başarılı bir süreci birlikte paylaşmaktır.

DOĞURGANLIK AŞISI GELİYOR! (TIKLAYIN)

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog

Yayın tarihi: 14.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.