Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİN CİNSİYETİ ÖNCEDEN BELİRLENEBİLİR Mİ?

Bebeğin cinsiyeti önceden belirlenebilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.03.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstenilen cinsiyette bebek sahibi olmanın en garanti yolu...

Bebek cinsiyetini belirleme konusunda ileri sürülen metotlar hakkında Op. Dr. Kutlugül Yüksel, bilgi verdi.

Çeşitli nedenler yüzünden aileler doğacak çocuklarının cinsiyetini önceden belirlemek ister. Kalıtım yolu ile geçen çok sayıda hastalık vardır. Bunlardan en önemlileri; kalıtım yoluyla babadan oğula geçen renk körlüğü, annenin kromozomlarıyla erkek çocuğa geçen kasları eriten “Duchenne hastalığı”, yine annenin kromozomları ile yalnız erkek çocuğa geçen kan pıhtılaşma bozukluğu hastalığı olan hemofili hastalığı sayılabilir. Bu şekilde hastalık taşıyan ailelerde bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek oldukça anlamlıdır. Bir de çok sayıda aynı cinsiyetten bebeği olan, karşı cinsten bebek özlemi ile yanıp tutuşan, bunu bir saplantı haline getiren, bu nedenle eşi ile aralarında büyük sorun yaşayan aileler de bu konuda yardım almak için büyük çaba sarf eder. Doktorların birinci görevi insanların mutluluğu için çalışmak olmakta birlikte, bu hassas konuda herhangi bir anlamlı neden olmadan doğanın dengesi ile oynamak etik değildir.

Yapılan araştırmalardan kadınların büyük bir kısmı bebek cinsiyeti konusunda seçici davranırken, yalnız %17’sinin bebek cinsiyeti konusunda tercihlerinin olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle bebek cinsiyeti konusu araştırmacıların ilgisini çekmiş ve bu konuda birçok teoriler ileri sürülmüştür.

Cinsiyet belirleme

A- PREIMPLANTASYON GENETİK TANI METODU

Tüp bebek (ICSI) ve preimplantasyon genetik tanı metodu ile embriyodan alınan birkaç hücreden yapılan genetik inceleme sonucunda hem sağlıklı hem de istenilen cinsiyette embriyolar tespit edilerek anne rahmine transfer yapıldığı ve gebelik elde edildiği taktirde, doğacak bebek %100 istenilen cinsiyette olacaktır. Görüldüğü gibi bu metod ile arzulanan bebek cinsiyeti elde etme şansı hemen hemen %100’dür. 

B- SHETTLES METOD

Bu metotta erkek ve dişi spermlerin hareket kabiliyeti ve hayatta kalma süreleri göz önüne alınarak istenen cinsiyette bebeğe sahip olmaya çalışılır. Erkek çocuk için yumurtlamadan yaklaşık 12 saat önce, kız çocuk için yumurtlamadan birkaç gün önce ilişkiye girilmesi önerilir. Erkek bebek isteyenlerin özellikle yumurtlama günü ya da yumurtlamadan 12 saat önce ilişkiye girmeleri önerilir. Bu nedenle erkek çocuk isteyenlerin mutlaka yumurtlama gününü doğru olarak tespit etmeleri gerekir. Bunun için piyasada bulunan ovülasyon kitlerini kullanabilirler veya doktora giderek yumurtlama gününü tespit ettirebilirler. Kız bebek isteyenler için yumurtlamadan önceki günler yani adet kanamasından sonra sık cinsel ilişkiye girmeleri önerilir.

C- BESLENME METODU

• Bebeğin cinsiyetini belirlemek için uygulanan özel beslenme rejimi erkek bebek isteyenler için potasyum ve sodyumdan zengin gıdaların (muz, kuru fasulye, nohut, mercimek, kayısı, ananas, her türlü et vb.),

• Kız bebek isteyenler için kalsiyum ve magnezyumdan zengin gıdaların (süt ve süt ürünleri, yumurta, patates, hamur işleri, sütlü tatlılar vb. tuzsuz besinler) doktor kontrolünde uygulanması esasına dayanır. Beslenme rejimi yalnız kadınlar tarafından uygulanır, erkekler rejime dahil değildir.

Beslenme rejimi titizlikle uygulanmalıdır. Bu rejim üç ay yapıldıktan sonra doktor tarafından ilişki günü tespit edilir ve gebe kaldığı kanıtlanıncaya kadar belirlenen beslenme rejimine devam edilir. İlişki gününe kadar erkek korunma yöntemine devam etmelidir. Gebelik kesinleşince istenilen besin yenilebilir, rejime devam etmenin hiçbir anlamı kalmaz. Gebelik oluşmazsa beslenme rejimine altı aydan fazla devam edilmez; alınmayan besinlere karşı vücutta bir takım eksiklikler ve devamlı yenilen besinlere bağlı olarak da birtakım kan değerleri artabilir ve çok önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

BEBEĞİNİZİN ERKEK OLACAĞINA DAİR 21 İŞARET

Cinsiyet belirleme

SONUÇ: İstenilen cinsiyette bebek sahibi olmanın en garanti yolu; tüp bebek uygulamasında preimplantasyon genetik tanı metodu ile embriyodan alınacak bir hücrede X ve Y kromozomları tespit ederek, istenilen cinsiyette embriyoyu rahme yerleştirmektir. Bu konuda bilinmesi gereken önemli bir noktaya da dikkat çekmek isterim; cinsiyet belirleme amaçlı tüp bebek tedavisi bizim ülkemizde genetik bazı hastalıklar dışında kesinlikle yasaktır.

BEBEĞİNİZ CİNSİYETİNİN KIZ OLACAĞINA DAİR 20 İŞARET!

Önceden de belirttiğim gibi bebek cinsiyetini önceden belirleme konusu çok hassas bir konudur. Doğanın hassas dengesi bozulmamalıdır. Bebek cinsiyeti ayırt etmek etik açıdan çok yanlıştır. Bu yöntem yalnızca X'e bağlı geçiş gösteren ve %100 hasta olacağından emin olunan kromozomal bozukluk durumunda kullanılmalıdır.

Bebek cinsiyeti seçiminin doktor yardımı olmadan evde uygulanabilecek kolay bir metot olmadığı bilinmelidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kutlugül Yüksel

CİNSİYET HESAPLAMA PROGRAMI

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 03.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.