Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AŞIRI ZAYIFLIK HAMİLELİĞE ENGEL Mİ?

Aşırı zayıflık hamileliğe engel mi?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
E. Funda Tuzgöl’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

13.06.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Son yıllardaki zayıflık modası anne olmak isteyen kadınları vuruyor.

Sıfır beden kadınların hamile kaldıktan sonra birtakım beslenme kurallarına uyması gerektiğini belirten Diyetisyen E. Funda Tuzgöl, son yıllardaki bu zayıflık tutkusunun hamilelik ve bebek üzerindeki etkilerini anlattı.

Hamilelik kadına başlı başına zaten ek yük getiren bir durumdur. Bu nedenle kadın, hamilelik öncesinde ve sırasında hem kendi gereksinimi olan enerji ve besin öğelerini karşılamalı hem de bebeğin hayata en iyi şekilde başlamasını sağlayacak bebek için gerekli olan enerji ve besin öğesi gereksinimlerini sağlamalıdır.

Gebelik döneminde gözlenen risk faktörlerinden bazıları;

 • Kadının vücut ağırlığının olması gerekenden %15 daha az olması.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme.
 • Hemoglobin düzeyinin 12 gr\dl‘den daha az olması.
 • Hematokrit düzeyinin ise 35\dl den daha az olması.
 • Hamilelik öncesi ve sonrası beslenme tablosunun enerji, protein, vitamin ve mineral yönünden yeterli ve dengeli olması gerekir.

Beden kitle indeksi 19’dan düşük değere sahip anlamına gelen son yılların moda terimi ‘0 beden’ kavramının özelliklerini yaşayan ve hamilelik düşünen bir kadının bu durumu uzunlamasına düşünmesi, bir uzman eşliğinde masaya yatırması ve araştırması gerekmektedir. 0 beden bir kadının hamile kalması halinde hayatına ilave etmesi gereken sağlıklı beslenme kuralları çok katidir. Aksi takdirde bebeğin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilecek gebelikler yaşanabilir.

Sıfır beden kadınlar hamileliklerinde kaç kilo almalı?

Hamilelik öncesi kilosu yetersiz olan kadınlarda dokuz ay süresince 16-18 kg arasında kilo kazanımı hedeflenmelidir. Ancak hamilelik öncesi kilosu yetersiz olan anne adayı bu kilo artışında başarılı olabilir mi tartışılabilir.

Hamileliğe başlarken anne adayının kilo yetersizliği, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasını ve preeklemsi riskini artırabilir. Bu durumda, diyete yapılacak eklemelerle olumsuzluklar düzeltilebilir.

Tiamin, riboflavin, niyasin vitaminlerinin yetersiz alınması fetüs ölümlerine, büyümede geriliğe ve doğuştan sakatlıklara yol açabilmektedir. En iyi kaynakları kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler özellikle de mayadır.

B6 vitamini yetersizliğinde düşükler olabildiği gibi gebelik süresince bulantı ve kusma ile de ilişkisinin olduğu bilinmektedir. En iyi kaynakları sakatatlar, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagillerdir.

Unutulmamalıdır ki yağ depoları gebelik sürecinde de çok önemli olan östrojen hormonunun depo alanlarıdır. Atletizm sporu ile uğraşan aşırı antrenman yapan birçok bayan sporcu ve de yeme bozukluklarından da biri olan anorektik hastalar “0 beden” olmanın gereklerinden olan vücut yağ azlığı nedeni ile adet görememe durumu ile karşılaşabilirler. Bunun sonucu olarak da gebeliğin en önemli gereklerinden olan ovülasyon (yumurtlama) gerçekleşememektedir. Medya ve moda sektörünün güzel kadın imajını zihinlere kazıdığı bu sürecin beden algısı konusunda çok da sağlıklı olmayan ama ‘modaya uygun ve güzel olan’ bu sağlıksız ve gebeliği önleyici durumun sağlıklı beslenerek ortadan kaldırılması gerekmektedir ve mümkündür. 

Yayın tarihi: 13.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.