Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE OLMAK İÇİN EN İDEAL YAŞ KAÇ?

Anne olmak için en ideal yaş kaç?
4 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.03.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Günümüzdeki yaşam şekli anne-baba olmayı olumsuz etkiliyor.

Çoğu çift çocuk sahibi olabileceğini düşünerek hareket ediyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzamanı Prof. Dr. Hali Fırat Erden, günümüz yaşam şekli ve beslenme düzeninin anne-baba olmayı zorlaştırdığını belirtiyor.

Günümüz yaşam koşullarında zamana karşı yarışan bir insan formatı oluştu. Özellikle metropollerde yaşayan genç insanlar hem kariyer yapayım hem de hayatımı yaşayım mantığıyla hareket ederken yaşam ve beslenme şekline özen göstermeyi unutuyor. Hazır işlenmiş gıdalar, fast food tarzı beslenme şekliyle öğünlerini geçiştirmesi bu kişilerin çocuk sahibi olmada sorun yaşamasının alt zemini oluşturur.

Genç yaşta çocuk sahibi olmak daha kolay

Gençler evlendiğinde sanki çocuk sahibi olacakları kesinmiş gibi bir de korunma yöntemlerini uygularsa işte o zaman durum oldukça zorlaşır. Çünkü yaş ile birlikte doğurganlık kabiliyeti kadın için azalan bir süreçte ilerler. Bu tabloya bir de dengesiz beslenme eklendiğinde anne baba olma şansı çift için artık iyice zora girer. Artık toplumsal olarak şu bilince varılması gerekiyor; gençken çocuk sahibi olmak çok daha kolay. Kariyer peşinde koşarken anne-baba olma hayalini ötelememek gerekir. Gençken her şey çok daha güzel, yaşam şekli de beslenme şekli kişiyi çok etkilemez. Zamanın içinde yenilen, içilen gıdalar vücudu etkilemeye başlar. Bu etkilemelerin sonucunda yumurta kalitesi düşer. Aileden gelen birtakım genetik etkileyip sperm kalitesi veya yumurtlama şeklini bozup, rahimde 20-25 yaşında miyom ya da çikolata kistlerine sebep olabilir. Bunu çok basit bir örnekle açıklanabilir; ilk çocuğu 22-25 yaşında olan bir çift, ikinci çocuğu beş-altı yıl sonra istediğinde bu hayali gerçekleşmeyebilir.

Anne olmak için kadında ideal yaş kaç?

Çocuk işi belirli bir zamanın işidir. Özellikle kadınlar için 25-35 yaş arası ideal bir zaman dilimidir. Bu zaman kaçırılıp ötelendiğinde bir risk alınır. Günümüzde iş-kariyer planları kadın için öncelikli tercih oldu. Ev kadınlığı gün geçtikçe azaldı. Çiftler önce geleceğini güvence altına alıp o güvencenin üstüne yeterli birikim koyduktan sonra çocuk sahibi olma kararı alıyor. Oysa eski dönemlerde çocuk, çiftin aileleri tarafından bakılır ve büyütülürdü. Artık yaşam daha bireyselleşti. Her şey ötelenebilir ama çocuk sahibi olmayı ötelemek önemli sıkıntılara sebep olur. Risk almayın, olmaz diye bir şey yok ama hangi grupta olduğunuzu bilemezsiniz. 

Yayın tarihi: 21.03.2014
4 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.