Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEKTE “24 SURE” DÖNEMİ

Tüp Bebekte “24 Sure” Dönemi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.12.2010 - 14:01 | Son Güncelleme:

Geliştirilen yeni yöntem sayesinde tüp bebek sahibi olmak artık daha hızlı ve sağlıklı.

Tüp bebek tedavisinde geliştirilen yeni bir yöntemle artık tüm kromozomlar 12 saat içinde taranıyor ve sadece en sağlıklı embriyolar ana rahmine transfer ediliyor.

İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen bu yöntem dünyada sadece 15 ülkede uygulanabiliyorken geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de uygulanmaya başlandı.

“Tüm kromozom analizi” denilen bu yöntemle yapılan tanı sayesinde genetik kusuru bulunan, düşük olma ve sakat doğma ihtimali olan bebekler ana rahmine yerleştirilmeden tespit edilebiliyorlar. “24 Sure” tekniğinin genetik ayrım çalışması değil, bir “tüp bebek iyileştirme çalışması” olduğunu ve bu yöntemle hastalara yepyeni bir umut kapısı açıldığını söyleyen Dr. Hakan Özörnek:

“Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve tekrarlayan düşüklerin en önemli sebebi kromozom sayısındaki anormalliktir. Kromozom sayı bozukluğu, gebelikle sonuçlanmayan tüp bebek nedenleri arasında %89 gibi yüksek bir oranla yer alır. Bugüne kadar yapılan genetik tarama testleri sadece belli sayıda kromozom tespit edebildiği için yetersiz kalıyordu. Oysa, ‘tüm kromozom analizi’ ile 46 kromozomun hepsinin sayısal olarak normal olup olmadığını saptayabiliyoruz ve böylelikle en doğru embriyoyu seçme şansımız oluyor. Sonuçta, ana rahmine kromozal açıdan normal olan embriyolar transfer edildiği için tüp bebekte gebelik oranı artarken düşük riskini de azaltmış oluyoruz” şeklinde bilgi veriyor.


BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 09.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

tıpın sürekli ilerleyip yeni buluşları keşfetmesi çok güzel anne olmak isteyenlere büyük haberler

31.03.2011 18:03:56 leyla altun

Tıp sürekli ilerliyor bu çok sevindirici. Bilgilendirme için teşekkürler

09.12.2010 16:04:24 Figen Gül