Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUMDA YANINIZDA KİM OLSUN İSTERSİNİZ?

Doğumda Yanınızda Kim Olsun İstersiniz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.05.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Hastanede size refakat edecek kişiyi iyi seçmelisiniz.

Doğum, kadına doğanın mükemmel bir dizin içinde olduğunu hatırlatır ve kendisinin de doğanın bir parçası olduğunu hissettirir. Doğumda ve sonrasında fiziksel destek ve güven de tabii çok önemlidir. Özellikle doğum sürecinde ve sonrasında daima yanınızda olan kişinin olumlu özelliklere sahip olması gerekir. İşte tüm bunların ayrıntılarını Psikolog İlkten Çetin anlattı.

Fiziksel destek hastanedeki sağlık ekibi tarafından verilir. Güven desteği ise hastanın çevresinde yer alan yakınları tarafından gösterilir. Güven desteği, özellikle doğum sonrasında fiziksel destekten daha önemlidir. Çünkü doğum yapan kadının güven ihtiyacının yeterince karşılanması, hem doğum sürecini olumlu etkiler hem de doğum sonrası süreci kolaylaştırır. Çünkü güven olmayan ortamlarda ve durumlarda endişe ve kaygı ortaya çıkar. Bu da ya doğum sırasında doğumun durmasına sebep olur ya da doğumdan sonra annenin yeterince süt salgılamamasına neden olur. Güven veren kişiler; anne, eş, kardeş gibi akrabaların yanı sıra iyi bir arkadaş da olabilir.

Refakat Edecek Kişinin Özellikleri

Doğumdan sonra annenin bu sürece uyumu çok kolay olmayabilir. Bebeğin altını nasıl değiştireceği, onu nasıl besleyeceği, iyi bir anne olup olmayacağı konusunda kaygılar yaşamaya başlar. Bu sebeple hastanın yanında kalacak, ona refakat edecek kişinin çok iyi seçilmesi gerekir. Refakat edecek kişi hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçlarına karşılık verecek özelliklere sahip olmalıdır. Ne gibi mi?

• İlaç takibi yapılması gereken durumlarda bir zorluk yaşanmaması için okuma-yazma biliyor olması.

• Gerektiğinde fiziksel destek vermesi için fiziksel bir rahatsızlığının ya da engelinin olmaması.

• Çok genç ya da çok yaşlı olmaması. (35-45 yaşa arası)

• Daha önce bir bebek ile ilgilenmiş olması, onu beslemiş ve altını temizlemiş olması.

• Özellikle zor geçen doğumlarda ortaya çıkabilecek paniği dengeleyebilmesi için sakin bir kişilik yapısına sahip olması.

• Doğum sonrasında annenin pozitif desteğe ihtiyacı olduğu için sorgulayıcı, eleştirici ve suçlayıcı ifadelerden kaçınan bir kişi olması.

• Doğum sonrasında annenin yaşayabileceği fiziksel sıkıntılar (tuvalet ihtiyacı barsak hareketleri, kanamanın şiddeti) ve bunlara müdahale konusunda bilgi sahibi olması. 


BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 05.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.