Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇATI DARLIĞI DOĞUMU ZORLAŞTIRIR MI?

BU DURUM DOĞUMDAN ÖNCE MUAYENE İLE ANLAŞILABİLİYOR.

Çatı darlığı doğumu zorlaştırır mı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çatı darlığı nedir, nasıl anlaşılır? Çatı darlığı doğumu nasıl etkiler? Doğum yapacakların dikkatini çekecek detaylar…

Vajinal doğumu sağlayan rahim kasılmalarıdır. Kasılmalarla önce rahim ağzını güçlü bir kapı gibi tutan rahim boynu açılır sonra bebek doğum kanalına girip çıkış yönüne doğru ilerlemeye başlar. Rahim ağzının açılma süresi uzun ve değişken olsa da, bebeğin doğum kanalına girmesinden doğuma kadar süren ikinci dönem ilk doğumlarda ortalama 50 dakika, daha önce vajinal doğum yapanlarda ise 20 dakika kadar sürer. Bu yolculukta bebek pasif konumdadır. İten kuvvetin etkisi ile önündeki yolun şekline uygun dönüşler yaparak doğar.

Vajinal doğumu etkileyen 3 faktör

Vajinal doğumu etkileyen 3 önemli bileşen rahim kasılmalarının ve anne ıkınmalarının yeterliliği, çatı olarak da anılan doğum kanalının genişliği ve yapısı, bebeğin boyutu ve duruşudur. Bunlardan bir tanesinin anormalliği vajinal doğumu güçleştirir hatta bazen engelleyebilir.

Doğumun nasıl geçeceği doğum kanalının genişliğine bağlı

Gerçek doğum ağrıları her 3 dakikada bir gelip 1,5 dakika kadar sürer. Rahim ağzının tam olarak açılma süreci çatı genişliği ve bebek büyüklüğünden bağımsızdır. Rahim ağzı tamamen açıldıktan sonra bebek rahmi terk edip doğum kanalına girer. Bu dönemde bebeğin yolcuğunu rahim kasılmaları ile birlikte annenin ıkınmaları sağlar. Yolcuğun nasıl geçeceği iten güçle birlikte bebeğin büyüklüğü ve doğum kanalının genişliğine bağlıdır.

Çatı darlığı doğumu nasıl etkiler?

Doğum kanalı denilen yol, leğen kemiğinin girişi ile çıkışı arasında uzanır. Kemik yapısının şekline göre genişleyen ve daralan bölümleri vardır. Uzunluğu ve en dar yeri 10 cm kadardır. Anatomik detaylara girilmezse bu kanal kabaca vajinaymış gibi görülebilir. Ancak kanalda esas direnci sağlayan leğen kemiği olarak bilinen pelvis kemiğidir. Hormonal etkilerle bağ dokusu gevşeyip, pelvisi bir miktar genişletse de çok dar bir kemik yapısının varlığında bebeğin buradan geçmesi zor olabilir hatta bazen normal doğum mümkün olmayabilir.

Kadın pelvisi erkeğe göre daha geniştir. Ancak bazı kadınlarda pelvis yapısı erkek tipinde yani dar olabilir. Bunlara “android pelvis” adı verilir. Bu durumda vajinal doğum zor olur. Böyle bir pelvis yapısı doğumdan önce muayene ile anlaşılabilir. Hatta geçmişte bu amaçla “pelvimetri” adı verilen özel aletler kullanılmış; ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans gibi tanı yöntemlerine başvurulmuştur. Günümüzde ise bunlar kullanılmamakta, elle yapılan ve vajinal tuşe adı verilen muayene yöntemi ciddi bir anormallik görülmüyorsa vajinal doğum önerilmektedir. Bu durumda doğum dikkatle takip edilmeli, anormal seyrederse sezaryen ile doğum gerçekleştirilmelidir.

Doğumun zorlaşmasının diğer nedenleri

Çatı darlığı tek belirleyici değildir. Bebekle önceden normal görülen bir çatı arasında da uyumsuzluk olabilir. Günümüzde tahmini doğum ağırlığı 4,5 kilonun üstünde olan bebeklerin vajinal yolla doğurtulması önerilmez. Bu durumda omuz takılması adı verilen komplikasyonla karşılaşma riski artar. Bazen ise her şey normal göründüğü halde doğum eylemi uzayabilir. Bu genellikle bebeğin doğum kanalından geçmesini kolaylaştıran dönüşlerin gerçekleşmemesi nedeni ile olur. Örneğin bebeğin başı normalde öne eğik, çenesi göğsüne değecek şekildedir. Arkaya doğru olması başın doğum kanalındaki darlıklara uyum sağlamasını engeller, doğum çok uzar.

Doğumun uzamasının nedeni ne olursa olsun takipte 2 ana kriter vardır. Bunlardan birisi bebeğin doğum eyleminin stresini kaldırabiliyor olması yani kalp atışlarının düzenli olması diğeri ise doğumun ilerlemeye devam etmesidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Numan Beyazıt

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >