Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BABANIN PABUCU DAMA ATILIRSA…

Babanın pabucu dama atılırsa…
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.01.2011 - 13:00 | Son Güncelleme:

Hamilelik dönemi ve sonrasında erkekler kendilerini yalnız mı hissediyor?

Anne adayının hamileliğiyle beraber bir bebek beklemenin verdiği o müthiş heyecan evliliğin de bütün çehresini değiştiriyor. Doğacak bebekle beraber hayatın tamamen değişecek olması hem çok büyük heyecan yaratıyor hem de kaygıya yol açıyor. Gerek anne gerekse babanın hamileliğin başlangıcında öncelikli endişesi bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı iken, ilerleyen aylarda bu endişe ayrı yönlere kaymaya başlıyor.

Hamileliğe ilişkin bilinen en belirgin durum, anne ve bebeğin daha doğum gerçekleşmeden başlayan inanılmaz birliktelikleri ve iletişimleridir. Anne neredeyse hamileliğinin her anında bebeğinin kalp atışlarını, hareketlerini, nelere, nasıl tepki verdiğini gayet iyi gözlemler ve yakından bilir. Oysa bu yakın ilişki baba ve bebek için asla söz konusu olamaz.

Baba hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan bütün süreçlerde hep dışarıdan olayı izleyen üçüncü kişi konumundadır. Baba, genetik olarak anne kadar yakınken, katılımcı olarak maalesef bunu hem kendisi hissedemez hem de bebeğine hissettiremez. Genel olarak, sadece annenin bebek ile olan ilişkisi incelenir fakat ben bu sefer hamilelik sürecinde ve sonrasında babaların neler yaşadıklarını Psikolog Serap Duygulu’dan öğrenelim.

Baba Adayının Psikolojisi Değişiyor

Hamilelik sürecinde eşlerin ilişkisinin de yön değiştirip farklı bir boyuta taşındığını biliyoruz. Özellikle babanın durumu psikolojik olarak değişerek evliliği de etkileyen bir duruma geçebiliyor. Doğuma kadar olan süreçte tüm ilginin anne ve doğacak bebek üzerinde olduğu da bir gerçek. İşte bu durum bazen babalar için son derece olumsuz etkilere yol açabiliyor.

• Artık ikinci plana düşeceğine,
• Çocuğuna iyi bir baba olamayacağına,
• Çocuğunun büyümesini görüp göremeyeceğine,
• Çocuğun kendisini sevip sevmeyeceğine,
• Ona iyi bir gelecek sağlamaya dair ciddi endişeler yaşayabilirler.

Babayı İkinci Plana Atmayın!

Biliyoruz ki ebeveynlik rolleri genellikle eşler arasındaki çatışmaların da temel kaynağıdır. Özellikle babalar çocuk doğmadan önce çok istekli olmalarına rağmen çocuk doğduktan sonra hem bakım faaliyetleri açısından hem de psikolojik olarak daha geride kalırlar.

Bu durumda 2 faktör çok etkilidir. İlki, kadınların her işi kendilerinin yapmaları ikincisi de toplumsal bakış açısının babalara çocuk bakımını çok yakıştırmamaları. Bu durum son yıllarda giderek olumlu yönde değişmeye başlasa bile babaların da hala çocuk bakımında isteksiz davrandıkları ve çocukla ilgili pek çok konuda geride kalmayı tercih ettikleri görülüyor.

Erkekler Kendilerini Yalnız mı Hissediyor?

Gerçekten de bir kadının hamile kalmasıyla beraber tüm ilginin doğacak bebeğe yöneltildiğini ve tüm planların bebek üzerine yapıldığını biliyoruz. Bu aşamalarda tamamen dışarıda bir izleyici olarak kalan erkekten henüz görmediği, tanımadığı, kucağına bile almadığı bebeğini sevmesi ve benimsemesi beklenmekte ve bu da baba adayını hem çok heyecanlandırmakta hem de çok ürkütmektedir. Yine yapılan araştırmalar, bebeğin doğumuyla beraber ilk 6 ay içinde annenin bebekle iletişime geçebildiğini ama bebekle babası arasındaki sağlıklı iletişimin bazen 18 aya kadar çıkabildiğini göstermiştir.

Hayatınız Baştan Sona Değişecek

Bebekle birlikte büyük bir değişim yaşayacaksınız. Bu değişime ayak uydurabilmek ve sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için hem birlikte hem de ayrı ayrı psikolojinizin son derece sağlıklı olması gerekiyor. Bu gereği yerine getirmek için her tür desteği almalı, birbirinizin duygularını anlamaya çalışmalı ve anne baba olmanın ötesinde önce eş olduğunuzu unutmamalısınız…

Hazırlayan: Nilay Uzun 

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 12.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

babalarda bir tane yaaaa

22.03.2011 20:16:10 gülşah kaplan

Ben de eşimi çok yalnız bırakmıştım ama o çok anlayışlı davrandı. Şimdi çok tatlı minik bir kızımız var durumu telafi etmeye çalışıyorum:)

allah küçük kızınızı size bagışlasın inşallah:)))))

22.03.2011 20:16:51 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER