Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SUNİ SANCI İLE DOĞUM NASIL BAŞLATILIR?

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ebru Ünal’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

16.08.2016 - 15:11 | Son Güncelleme:

Suni sancı, uygulaması normal vajinal doğumun başlaması için gebeye ilaç verilmesi işlemidir. Peki, suni sancı nasıl ve hangi durumlarda verilir? Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Ünal, konuyla ilgili anne adaylarını bilgilendirdi.

Anne veya bebeğin sağlık durumunda sıkıntı varsa doğumun başlatılması için suni sancı uygulanır. Bazen tıbbi bir sebep olmasa da suni sancı verilebilir. (Örneğin, annenin hastaneye uzak yerde yaşaması gibi durumlarda). Bu gibi tıbbi olmayan sebeplerden doğum planlandığında, gebelik süresi mutlaka 39 haftayı tamamlamış olmalıdır.

Suni sancı

SUNİ SANCI UYGULAMASI İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

 • Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzının doğuma hazır olması gereklidir. Yani rahim ağzının açılmaya ve bebeğin çıkışına izin vermeye hazır olması şarttır. Doğal olarak doğumun beklendiği durumlarda, rahim ağzı gebeliğin son haftalarına doğru incelir, kısalır ve açılmaya hazır hale gelir.
 • Hekimler, rahim ağzının açılmasının uygun olup olmadığını değerlendirmek için ‘bishop’ değerlendirmesini kullanır. 0-13 arası puanlama yapılan bu değerlendirmede eğer sonuç 6 ve üzeri olursa doğumun gerçekleşmesi daha olasıdır.
 • Rahim ağzında açılma olmayacağı düşünülen durumlarda, suni sancıdan önce rahim ağzını hazırlama işlemi yapılır. İlaçlar veya bazı aletler ile rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması sağlanır.
 • Suni sancı öncesinde rahim ağzının hazırlanmasında kullanılan diğer bir yöntem ise ‘rahim ağzının sıyrılması’ uygulamasıdır. Bu uygulamada hekim eldivenli parmağı ile bebeğin içinde bulunduğu sıvıyı saran amniyotik zarı rahim duvarından uzaklaştırır. Ağrısız olan bu işlem 38. haftadan sonra haftada bir kere tekrarlanabilir. Bu işlem ile rahim ağzında salgılanan ‘prostaglandin’ denen madde rahim ağzının yumuşamasını ve açılmaya hazır hale gelmesini sağlar.

Suni sancı

SUNİ SANCI NASIL VERİLİR?

Doğum ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldüğünde yani rahim ağzı değerlendirmesi 6 ve üzeri ise doğum sancılarını başlatmak için suni sancı damardan serum ile verilir. Bunun için bir ilaç kullanılır. Bu ilaç aslında normal doğumda rahmi kasan doğal hormondur. İlacın yavaş dozda damardan verilmesi ile rahim kasılması başlatılır. Etkili bir şekilde kasılmaya başladığında artık bu dozda devam edilir. Suni sancı uygulaması vajinal doğumun gerçekleşmesini sağlayan çok etkili ve faydalı bir uygulamadır, fakat ailenin ve doğum ekibinin sabırlı olması gerekir.

Bazen verilen sancı ilacına rağmen doğum eylemi başlamaz. 8 saat suni sancı verilmesine rağmen hala rahim ağzında değişiklik olmuyorsa sancı uygulamasına ara verilmelidir, buna başarısız indüksiyon denir. 12 saat gebe dinlendikten sonra tekrar suni sancı denenebilir veya sezaryen ile doğum yaptırılır.

Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, eğer ilk gebeliğiniz ise ve rahim ağzı henüz doğuma hazır değilse suni sancının başarısız olması ve sezaryene geçme ihtimali yükselir.

SUNİ SANCI VERİLEMEYECEK DURUMLAR NELERDİR?

İkiz gebelik mevcutsa, daha önce sezaryen hikayesi varsa, bebeğin eşi rahim ağzını tıkayacak şekilde yerleşmişse suni sancı uygulaması yapılmaz.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 16.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.