Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM MÜMKÜN MÜ?

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Belgin Harzadın’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr.
 
 

10.03.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebelerin sayısı arttı. Peki, sezaryen ile doğum yapmış bir anne adayı bir sonraki doğumunu normal yolla gerçekleştirebilir mi?

Sezaryen, anne ve gebelik için birtakım riskleri beraberinde getirir. Sezaryen olan anneler daha çok emzirme problemi yaşayabilir. Sezaryen sonrası anneler rahat hareket edemediği için bir süre birilerinin yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bebeklerinin bakımı için yardıma ihtiyaçları olur.

SEZARYEN DOĞUMUN İSTENMEYEN SONUÇLARI

Bütün dünyada ve özellikle ülkemizde yıllar geçtikçe sezaryen oranları artmıştır. Ülkemiz için bu oran % 50’lere ulaştı. Sezaryen oranlarıyla birlikte anne ve bebek için birtakım riskler de artmıştır. Geçirilen sezaryen sayısı arttıkça bebeğin eşinin rahim içinde yerleşme problemlerine bağlı doğum sonrası kanama riski artar. Karın içinde birtakım yapışıklıklar ameliyat bölgesinde ve kasıkta uzun süreli ağrı yapabilir. Yapışıklıklara bağlı tüpler yeterli fonksiyon göremeyebilir ve tekrar gebe kalmada problem olabilir.

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

Sezaryenle doğumlar çoğunlukla gününden önce planlı yapılır. Bebek doğmaya hazır olmayabilir, doğum sonrası solunum ve emme problemleri yaşayabilir. Bebeğin doğum kanalından geçerken sindirim sistemine aldığı faydalı mikropların bebeğin sindirimine faydalı olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Sezaryen bebekleri bu faydalı mikropları yeterince alamadıkları için sindirim problemleri ve alerjik hastalıklara daha yatkın olabiliyorlar.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 • Sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen gebe bu konuda ne kadar istekliyse normal doğum şansı o kadar fazladır.
 • Gebelik öncesi eğitim alan, risklerini ve avantajlarını bilen, risklerini düşünüp korkmayan bir gebe daha kolay doğurabilir.
 • Gebelik takibi sırasında doktor, ebe, gebe ve ailesi arasında kurulan karşılıklı güven duygusu doğum başarısını artırır. Gebenin doğum ekibine güvenmesi yanında doktor ve ebenin de gebe ve ailesine güvenmesi gereklidir.
 • Komplikasyon olduğunda gebe ve ailesinin doktorun karşısında değil yanında destek olacağından emin olması doğumda olabilecek komplikasyonları da azaltır.
 • Doğum, enerji ortamıdır. Karşılıklı iletilen olumlu ve olumsuz enerjiler doğum sürecinin gidişatını etkiler. Bir doğumun olumlu veya olumsuz enerjisi gebenin diğer doğumlarını da etkiler.
 • Daha önceki doğumu travmatik geçen bir gebenin bu travması temizlenirse sonraki doğumu daha iyi geçer. Bu durum doktor ve sağlık personeli için de geçerlidir. Doktor ve personel daha önceki doğumlarda yaşadıkları olumsuzlukların etkisinde ise defansif tıp uygular ve tekrar aynı sorunları yaşamamak adına acele sezaryen kararı verebilir.

 

SEZARYEN SONRASI KİMLER NORMAL DOĞUM YAPAMAZ?

 • Daha öncesinde rahimle ilgili ameliyat geçirenlerende (myom, septum çıkarılması vb.) rahim yırtılma riski biraz daha fazladır.
 • Bebeğin eşinin (plasenta) doğum kanalına yakın olması, doğum başladığında kanamaya sebep olur.
 • Annenin normal doğuma engel olacak tıbbi rahatsızlıklarının olması (kalp hastalıkları, geçirilmiş kalça operasyonları) durumunda vajinal doğum önerilmez.
 • Bebeği rahim içinde duruş anomalilerinde normal doğum risklidir. Bebeğin iri olması da normal doğuma engel olabilir. Bebeğin ultrason ile ölçülen kilosu her zaman doğru sonuç vermez.
 • İri bir bebek annenin vücut yapısı uygun olduğu için kolaylıkla doğabilir. İri bebeklerde doğum başladıktan sonra ilerleyişine göre karar vermek daha doğrudur.

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUMUN RİSKLERİ

Sezaryen sonrası normal doğum sırasında eski kesi yerinde %1 oranında yırtılma olabilir. Bu durumda gebe acil sezaryene alınmalıdır. Sezaryen sonrası normal doğum yapılan hastanelerde acil sezaryen ekibi hazır olmalı, doğumhaneden ameliyathaneye geçiş hızlı olmalıdır. Sezaryen sırasında ve sonrasında yıllar içinde de birçok komplikasyon görülebilmektedir.

Sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebeler önce kendinize güvenin. Sezaryen sonrası normal doğum tecrübesi olan doğum ekibi ile bu şansınızı kullanabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Belgin Harzadın

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 10.03.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.