Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NORMAL DOĞUM VAJİNADA GENİŞLEMEYE YOL AÇAR MI?

Normal doğum vajinada genişlemeye yol açar mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.03.2015 - 15:20 | Son Güncelleme:

Normal doğum vajinada genişleme ve sarkmaya neden olur mu? Normal doğumun vajinaya etkileri neler? Prof. Dr. Bülent Tıraş yanıt veriyor.

Anne adayının herhangi bir sağlık sorunu yoksa normal doğum, sezaryen yerine daha çok tercih edilir. Anne normal doğumda sürece daha çok dahil olur, bebek ıkınmalarla daha çabuk ve sağlıklı doğar.

Sezaryene göre normal doğurma daha iyi ve iyileşme süreci daha kısadır. Peki, kadınlar neden normal doğumdan korkar? Bir neden psikolojik yani stres diğeri de vajina genişlemesi. Yırtığın büyüklüğü bebeğin geliş şekli ve büyüklüğüyle alakalıdır. Bir müddet sonra bu durum düzelir ve vajina eski şeklini tamamen alır.

VAJİNA GENİŞLER AMA...

Sezaryeni vajinam genişler korkusuyla normal doğuma tercih etmek doğru değildir. Normal doğumun akabinde vajina tamamen eski haline gelir. Bunun için herhangi bir korkuya kapılmaya gerek yoktur. Normal doğumda üstelik sadece bebeğin değil, annenin de birçok artısı olur. Örneğin doğum sırasında prolaktin hormonu yani süt hormonu, oksitosin hormonu salgılanmaktadır. Göğüslerin genişlemesi, süt bezlerinin gelişmesi gibi birçok ekstrası vardır normal doğumun. Üstelik annelik duygusu normal doğumda sezaryene göre daha çok hissedilmektedir.

Az miktardaki genişleme hastaya zarar vermez ve kötü görünüme yol açmaz. Çok iri çocuk varsa ya da çok ıkınmışsanız vajinanız zamanla sarkabilir, ama bu da küçük bir operasyonla basit bir şekilde halledilebilir. Sezaryenle doğumda da annenin vajeninde zamanla sarkma görülebilir. Bu plasentanın basısıdır. Önemli olan ıkınmanın azaltılmasıdır. Epidural anesteziyle de bu ıkınmalar azaltılabilir, epidural anestezi ileride vajina sağlığı açısından oldukça faydalıdır. 

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 13.03.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

VAJİNA İLLAKİ DOĞUM İLE SARKMAZ Kİ BU YAPISAL DURUMLA DA İLGİLİDİR BUNU ENGELLEMEK VE VAJINA KASLARININ DIRI KALMASI İÇİN PELVİK KASLARININ BOL MİKTARDA ÇALIŞTIRILMASI GEREKLİDİR. ÖZELLİKLE DOĞUM ÖNCESİ VE DOĞUM SONRASI DÖNEMDE.. O YÜZDEN DOĞAL DOĞUM EĞER ÖNEMLİ Bİ PROBLEM YOK İSE ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR.

29.05.2015 10:12:06 gamze yılmaz

Kesinlikle normal doğum sağlıklıdır...

6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER