Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LOHUSALIK DÖNEMİNDE SİZİ NELER BEKLİYOR?

Lohusalık döneminde sizi neler bekliyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ümmügülsüm Soytürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

19.02.2020 - 16:26 | Son Güncelleme:

Doğumdan sonraki 4 ila 6 haftalık dönem ‘lohusalık dönemi olarak’ adlandırılır. Peki, bu dönemde yeni anneleri neler bekliyor?

Annede gebelik döneminde birçok değişiklik meydana gelir. Doğumdan sonraki bu günlerde annede meydana gelen o fizyolojik ve anatomik değişimler gerilemektedir. Anne gebelik öncesi durumuna dönmeye başlar. Lohusalıkta üreme ile ilgili organlar, anatomik anlamda gebelikten önceki duruma dönerler. Metabolik işleyiş de yine gebelikten önceki değerlerine kavuşur.

Gebelikte rahimde genişleyen damarlar bu dönemde küçülür. Rahim kasılmalar eşliğinde küçülür ve iki haftalık süreçte pelvise girer, toplam 4 haftada normal ölçülerine geri döner. Doğumun ardından ilk hafta sonra servikal açıklık kapanır.

Bebeğin memeden emmesi ile oksitosin hormonu salınır ve buna bağlı olarak rahimde kasılma ile ağrı beklenebilir. Bu kasılma ve ağrılar genel olarak doğumdan sonraki 3 gün içinde azalır.

Lohusalıkta gebelik için şekil alan rahmin iç kısmında değişimler meydana gelir. Bu değişim kırmızı renkte dökülmeyle başlar. Pembe ve 10 günlük süreçten sonra beyaz renkte dökülme ile vajinal akıntıya neden olur ve 8 haftalık boyunca devam edebilir.

LOHUSALIK DÖNEMİNDE YAŞANABİLECEK HASTALIKLAR

Göğüslerde süt birikmesi nedeniyle memede ağrı, sertleşme, dokunmada hassasiyet belirtileri ile ‘meme angorjmanı’ hastalığı yaşanabilir. Genellikle emzirmeyen kadınlarda olur ve yaklaşık 4 hafta sürebilir. Tedavi için sık sık emzirme tavsiye edilir. Tedavi için soğuk uygulama yapılabilir, daha sıkı sütyen giyilebilir, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Göğüsteki süt kanallarının tıkanıp enfeksiyona sebep olması ile ‘meme iltihabı’ olabilir. Ateş, titreme, memelerde hassasiyet söz konusudur. Süt kanallarını açmak için emzirme yaptırılır. Pompayla süt alınabilir ve ilaç kullanılabilir.

Ayrıca rahim iç tabakasında iltihap, septik pelvik trombeflit, nekrotizan fasit adı verilen başka hastalıklar da bu dönemde yaşanabilir ve uygun tedavileri vardır.

Yayın tarihi: 19.02.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.